World Championships: Day Five

Day five of the World Rowing Championships saw six British crews secure A final spots in Sarasota-Bradenton

hero__image

The men's quad of Jack Beaumont, Jonny Walton, John Collins and Peter Lambert  (credit: Naomi Baker)

British boats secured an additional six A final places as GB success continued on day five of the 2017 World Rowing Championships.

The six spots are added to the six already secured, including the Para-rowing mixed coxed four (PR3 Mx4+) who were already assured a spot in Saturday’s finals but still triumphed in their race for lanes this morning.

The crew of Oliver Stanhope, Grace Clough, Giedre Rakauskaite, James Fox and cox Anna Corderoy set a new world best time of 7:09.36 to beat their nearest rivals, the USA, by 22 seconds in Florida.

The men’s quad (M4x) and the lightweight men’s quad (LM4x) were the other GB boats to win at the Nathan Benderson Park on day five, both securing victories in their respective semi-finals.

It was a measured performance from Jack Beaumont, Jonny Walton, John Collins and Peter Lambert in the men’s quad, keeping in touch with the Netherlands for the first half of the race before picking up the pace during the second 1,000m to win the race by half a length.

In the lightweight event, Gavin Horsburgh, Peter Chambers, Ed Fisher and Zak Lee-Green won by a length as they powered away from the chasing pack in the latter half of their semi-final.

The men’s four (M4-), with Ollie Wynne-Griffith replacing the unwell Will Satch in the stroke seat in a medical substitution today, rowed well to finish second behind Italy and make their A final.

The four of Matt Rossiter, Moe Sbihi, Mat Tarrant and Wynne-Griffith were half a second behind European champions Italy and in front of the Netherlands and the USA in third and fourth respectively.

Moe Sbihi said: “The race itself today was job done from our perspective and getting into the final was the most important thing. Will was unwell and health is more important than rowing races so the right decision was made at the right time.

“It was never going to be easy for Ollie to come in and sit in a very important seat but he came in and did extremely welll. He was super relaxed and did a fantastic job helping us get the boat into the final.”

Tom Jeffery and Tom George will contest the men’s pair (M2-) final after finishing second in today’s semi-final. Jeffrey and George, racing their first ever senior regatta, crossed the finish a length behind the Croatian crew and ahead of France who claimed the third A final spot.

In the women’s lightweight double (LW2x), Kat Copeland and Emily Craig also secured an A final place, taking the third spot in a tightly fought semi behind Romania and the USA as just 1.8 seconds separated the top three crews.

The women’s eight (W8+) were the last British crew of the day to progress to an A final after finishing third in their repechage with the top four moving through to Sunday’s final.

However, it wasn’t to be for the men’s eight (M8+) as they finished in third in their repechage, one place short of the A final as the Netherlands and Romania claimed first and second.

Also racing the B finals this weekend will be the lightweight double sculls (LM2x) pairing of Sam Mottram and Jamie Copus after a fourth place finish in their semi-final left them just one place short of the A final.

Results

PR3 mixed coxed four exhibition race (All progress to final)
1. Great Britain (Grace Clough, Giedre Rakauskaite, Ollie Stanhope, James Fox & Anna Corderoy (cox)), 7:09.36
2. USA, 7:31.66
3. Ukraine, 7:35.31

Lightweight men’s quadruple scull semi-final (Three progress to final)
1. Great Britain (Ed Fisher, Zak Lee-Green, Peter Chambers & Gavin Horsburgh), 5:57.19
2. Greece, 5:59.18
3. Japan, 5:59.36

Men’s four semi-final (Three progress to final)
1. Italy, 5:56.35
2. Great Britain (Matt Rossiter, Moe Sbihi, Matthew Tarrant & Oliver Wynne-Griffith), 5:57.19
3. Netherlands, 5:57.33

Men’s pair semi-final (Three progress to final)
1. Croatia, 6:25.96
2. Great Britain (Tom Jeffery & Tom George), 6:28.63
3. France, 6:29.34

Lightweight men’s double scull semi-final (Three progress to final)
1. France, 6:18.10
2. Poland, 6:20.85
3. Germany, 6:22.31
4. Great Britain (Sam Mottram & Jamie Copus), 6:24.22

Lightweight women’s double scull semi-final (Three progress to final)
1. USA, 7:00.72
2. Romania, 7:02.05
3. Great Britain (Katherine Copeland & Emily Craig), 7:02.52

Men’s quadruple scull semi-final (Three progress to final)
1. Great Britain (Jack Beaumont, Jonny Walton, John Collins, Peter Lambert), 5:47.63
2. Netherlands, 5:49.16
3. Poland, 5:49.67

Women’s eight repechage (Four progress to final)
1. Canada, 6:11.32
2. USA, 6:11.83
3. Great Britain (Anastasia Chitty, Rebecca Chin, Fiona Gammond, Holly Norton, Jo Wratten, Katherine Douglas, Karen Bennett, Rebecca Shorten & Matilda Horn (cox)),

Men’s eight repechage (Two progress to final)
1. Netherlands, 5:32.59
2. Romania, 5:34.22
3. Great Britain (Jacob Dawson, Callum McBrierty, Ollie Cook, Adam Neill, Tom Ransley, Alan Sinclair, James Rudkin, Lance Tredell & Henry Fieldman (cox)), 5:35.70

Support your Sport

Buy replica kit today

widget__hero__image
Show your support for the GB Rowing Team with our range of Mizuno GB Rowing Replica Kit

Shop Now