Great Britain win 2017 J16 GB v France Match

Great Britain wins annual match against France by eight wins to five at the Royal Albert Docks in London

hero__image

The Great Britain team at the 2017 GB v France Match (photo: Annamarie Phelps)

Great Britain regained the honours in the annual J16 GB v France Match, taking a 8-5 win in the event held at the Royal Albert Docks in London.

There were wins for both the men’s and women’s eight, as well as the two pairs boats as the girls took five wins to the boys three.

GB rowers also won both of the reserve races, which don’t count towards the overall tally, but took the home nation’s count to ten on the day.

Both nations took part in some close racing, with the women’s pair of Megan Hewison and Abigail Topp (Aberdeen Schools RA) pipping their French counterparts by just a second, while the men’s four from Eton College BC were edged out by just two seconds in the morning racing.

The eight victories give GB the win for the sixth time in seven years.

Results

JW8+
1. Cleo Pryor, Katya Robbins, Emma Berry, Daisy Bellamy (all Marlow RC), Alice Bolitho, Elsa Froggatt-Brown, Molly Sharman, Rachel McDonald, Charley Huggett (cox) (all Lea RC) 4:57
2. France 5:00

JM1x
1. France 5:28
2. Alex Milne (Glasgow Academy) 5:36

JW2x
1. Mia O’Donnell, Olivia Bates (Becket RC) 5:37
2. France 5:40

JM4x
1. France 4:38
2. Oliver Taylor, Grant Taylor, Euan Turnell, Balthasar Issa (Henley RC) 4:43

JM4-
1. France 4:45
2. Henry Pooley, Kian Power, Max Shakespeare, Henry Pearson (Eton College BC) 4:47

JW1x
1. France 6:00
2. Olivia Morgan (Cambridge ’99 RC) 6:05

JM2x
1. France 4:58
2. Louis Powell, Jasper den Dulk (Lea RC) 5:00

JW4x
1. Georgina Seal, Maddie Lloyd, Darla Mathews, Mia Andersen (Latymer Upper School BC) 5:19
2. France 5:24

JM4+
1. Thomas Horncastle, Oliver Parish, Holden Eaton, Albert Doyle, Benjamin Ray (cox) (St Paul’s School BC) 4:53
2. France 4:58

JW4-
1. Jasmine Moore, Annabel Zedda James, Imogen Bantick, Lucy Miles (Putney High School RC) 5:18
2. France 5:25

JM2-
1. Thomas Philpott, Matthew Heywood (Walton RC) 5:09
2. France 5:16

JW2-
1. Megan Hewison, Abigail Topp (Aberdeen Schools RA) 5:46
2. France 5:47

JM8+
1. Bill Downey, Oli Bridge, Oli Woodall, Ben Andrews (all Hampton School BC), Edward Rae Smith, Theo Metcalf (both Radley College), Dom Brown, Marcus Brown, Jacob Kirby (cox) (all Shiplake College BC)
2. France 4:34

Reserves
JM1x
1. Dominic Sullivan (Globe RC) 5:32
2. France 5:43

JW1x
1. Elizabeth Witt (Lady Eleanor Holles BC) 6:05
2. France 6:19

Support your Sport

Buy replica kit today

widget__hero__image
Show your support for the GB Rowing Team with our range of Mizuno GB Rowing Replica Kit

Shop Now