Paralympics Day 2 Results – Live

Results from the Paralympic Regatta updated minute by minute. Don’t forget you can follow the ARA’s Paralympic Coverage at http://www.ara-rowing.org/paralympics

  So a good day for Great Britain with all our crews now into the A finals.  Check back tomorrow for more results as they happen and in the meantime find out more about the Paralympics at http://www.ara-rowing.org/paralympics

LTA4+

Repechage 2

So in the final repechage it’s USA and Germany who take the last two spots in the A final.

1 [usa] 3:47.28
2 [ger] 3:50.79
3 [rus] 3:53.51
4 [rsa] 3:55.03
5 [isr] 4:13.39

LTA4+

Repechage 1

So in this repechage of the LTA4+, Great Britain win to make sure all our boats will take part in tomorrow’s A finals.

1 [gbr] 3:44.90
2 [can] 3:48.76
3 [bra] 3:49.76
4 [den] 3:56.80
5 [ned] 3:58.63

TA2x

Repechage 2

In the second repechage, it’s Italy and Poland through to the final.

1 [ita] 4:35.24
2 [pol] 4:37.90
3 [ukr] 4:38.90
4 [ger] 4:59.69
5 [jpn] 5:09.86

TA2x

Repechage 1

So in the first race containing a GBR crew they finish second and qualify for the final.

1 [aus] 4:31.24
2 [gbr] 4:41.74
3 [usa] 4:42.64
4 [isr] 5:03.38
5 [can] 5:12.47

AM1x

Repechage 2

The final two scullers through to the A final are Nawi of Israel and Monypenny, the former world champion, of Australia.

1 [isr] 5:49.30
2 [aus] 6:02.45
3 [ita] 6:07.65
4 [hun] 6:08.89
5 [esp] 6:25.87

AM1x

Repechage 1

China’s Tan and the USA’s Harvey go through to the A final with the rest of the crews going to the B final.

1 [chn] 5:45.79
2 [usa] 5:50.51
3 [fra] 6:03.75
4 [can] 6:09.37
5 [bra] 6:21.27

AW1x

Repechage 2

So in the second repechage it’s China’s Zhang and Brazil’s Santos who progress through to the final.

1 [chn] 6:43.78
2 [bra] 6:57.12
3 [pol] 7:00.71
4 [kor] 7:15.70
5 [por] 8:29.90

AW1x

Repechage 1

Helene Raynsford qualified straight for the final in a world record time yesterday.  Now Vauchok of Belarus and Kupriianova of the Ukraine will join her there having qualfied from this first repechage.  All the other boats will progress to the B final.

1 [blr] 6:22.26
2 [ukr] 6:28.44
3 [ita] 7:01.36
4 [isr] 7:06.20
5 [hkg] 7:34.64