Lightweight men’s pair safely through to semi-finals

hero__image

James Goble and Tom Marshall gave the GB Rowing Team a solid start to the 2015 World U23 Championships in Plovdiv, Bulgaria on Wednesday.

The lightweight men’s pair were the only British crew competing in heats on the opening day.

In temperatures of 33°C, Goble and Marshall quickly established an early lead. They were overtaken by Greece and the United States in the second half of the race but had more than done enough to secure a top-three spot and a place in Friday’s semi-finals.

Emma McDonald had earlier competed in the lightweight women’s spares race, finishing third.

Ten more British crews will take to the water for their heats on Thursday morning, starting with the women’s four of Emily Ford, Melissa Wilson, Holly Hill and Sam Courty at 7am BST.

Progress can be followed live via the race tracker on the World Rowing website – www.worldrowing.com

RESULTS

(Events featuring GB Rowing Team crews only. For full results – www.worldrowing.com)

HEATS

LIGHTWEIGHT

MEN

Pair – Heat 2

1. Ioannis Petrou/Stefanos Ntouskos (Greece) 7:04.15
2. Jordan Tewksbury/Alexander Bonorris (USA) 7:06.87
3. James Goble/Tom Marshall (GREAT BRITAIN) 7:10.31
4. Jens Holm/Ola Larsson (Norway) 7:26.60
5. David Faria Souza/Guilherme Gomes (Brazil) 7:29.74

CREW LISTS (Includes club(s), home town, date of birth)

GB Rowing Team for World U23 Championships
Plovdiv, Bulgaria, July 22-26

OPEN

WOMEN

Pair
Rowan McKellar (Broxbourne RC/Glasgow/24.05.94)
Holly Norton (Leander Club/Johannesburg, SA/01.01.93)
Coach: Peter Sheppard

Four
Emily Ford (Newcastle Univ BC/Crewe/08.11.94)
Melissa Wilson (Cambridge Univ Women’s BC/Edinburgh/10.06.93)
Holly Hill (Cambridge Univ Women’s BC/Gossington/23.01.94)
Sam Courty (Bath Univ BC/Alnwick/07.01.93)
Coach: Peter Lee

Eight
Beth Bryan (Tees RC/Stockton-on-Tees/23.04.93)
Katie Bartlett (Nottingham RC/Loughborough Students RC/Nottingham/02.02.94)
Hattie Taylor (Sport Imperial/Sunningdale/14.02.94)
Holly Nixon (Leander Club/Enniskillen/07.12.93)
Annie Withers (Oxford Brookes Univ BC/Surrey/22.02.93)
Alice White (Imperial College/Bradford/20.01.93)
Gillian Cooper (Nottingham RC/Oakham/14.02.93)
Nicole Lamb (Newcastle Univ BC/Hexham/20.01.93)
Morgan Baynham-Williams (cox) (Leander Club/Ross-On-Wye/28.06.94)
Coach: Lauren Fisher

Double scull
Georgia Francis (Imperial College BC/Newbury/18.08.94)
Mathilda Hodgkins-Byrne (Reading Univ BC/Reading RC/Hereford/01.10.94)
Coach: Dan Moore

MEN

Pair
James Rudkin (Newcastle Univ BC/Northampton/07.07.94)
Tom George (Leander Club/Oxford/22.09.94)
Coach: Angelo Savarino

Four
Richard Clarke (Univ of London BC/Kingston-upon-Thames/06.11.93)
Ross Jarvis (Univ of London BC/Upminster/19.08.94)
James Johnston (Leander Club/Henley/26.08.94)
Lewis McCue (Robert Gordon Univ BC/Aberdeen/26.12.94)
Coach: Brian Young

Eight
Rory Gibbs (Oxford Brookes University/Lane End/03.04.94)
Will Hall (Oxford Brookes Univ BC/Winchester/08.05.94)
Harry Leask (Leander Club/Edinburgh/16.10.95)
Rufus Scholefield (Edinburgh Univ BC/Jersey/29.10.93)
Henry Millar (Edinburgh Univ BC/Fivemiletown/25.02.94)
Oli Knight (Newcastle Univ BC/Addlestone/15.09.95)
Henry Swarbrick (Oxford Brookes Univ BC/Richmond/05.04.94)
Morgan Bolding (Oxford Brookes Univ BC/Withiel/13.05.95)
Harry Brightmore (cox) (Oxford Brookes Univ BC/Chester/01.07.94)
Coach: Henry Bailhache-Webb

Single scull
Jack Beaumont (Leander Club/Maidenhead/21.11.93)
Coach: Matt Beechey

Quadruple scull
Tom Barras (Cardiff Univ RC/Staines/07.01.94)
Frazier Christie (Bath Univ BC/Bath/11.01.93)
Andy Brown (Tees RC/Yarm/12.01.93)
Andy Joel (Leander Club/Windsor/08.06.95)
Coach: Dan Harris

LIGHTWEIGHT

WOMEN

Quadruple scull
Maddie Arlett (Edinburgh Univ BC/Selkirk/07.06.94)
Ellie Lewis (Agecroft RC/Marlow/14.04.94)
Flo Pickles (Gloucester Hartpury/Cheltenham/02.11.96)
Lucy Cruxton (Reading Univ BC/Stoke-on-Trent/22.12.93)
Coach: Tom Pattichis

Spare
Emma McDonald (Glasgow Univ BC/Lochwinnoch/11.10.94)

MEN

Pair
James Goble (Eton Vikings/Winchester/23.11.95)
Tom Marshall (Leander Club/Mold/12.03.94)
Coach: Phil Gray

Four
Ed Fisher (Leander Club/Nottingham/16.04.94)
Ben Reeves (Oxford Brookes Univ BC/Wilmslow/10.05.94)
Jonathan Jackson (Leander Club/Henley-on-Thames/02.06.95)
Alastair Douglass (Molesey BC/Shepperton/22.06.95)
Coach: Franz lmfeld

Quadruple scull
Steven Parsonage (Leander Club/Norwich/16.01.96)
Joel Cassells (Oxford Brookes Univ BC/Coleraine/15.06.94)
Sam Mottram (Leander Club/Stoke Mandeville/14.11.94)
Jamie Copus (Oxford Brookes Univ/BC/Watlington/30.01.93)
Coach: Ross Hunter

SCROLL DOWN FOR MORE
=================================================
CONTACT DETAILS

For background information about the The GB Rowing Team contact the Press office via [email protected] or 07831 755351

For picture requests please contact: [email protected]

GB Rowing Team website, including full rower biogs: www.gbrowingteam.org.uk

Follow us on:

Facebook: www.facebook.com/gbrowingteam
Twitter: www.twitter.com/gbrowingteam
Youtube: www.youtube.com/gbrowingteam

=================================================

THE GB ROWING TEAM is supported by the Lottery through UK Sport.

Support your Sport

Buy replica kit today

widget__hero__image
Show your support for the GB Rowing Team with our range of Mizuno GB Rowing Replica Kit

Shop Now