Glover and Stanning win semi in Holland

Olympic Champions Helen Glover and Heather Stanning qualified for Saturday’s World Championships final by winning their semi-final in dominant style this morning in Amsterdam in 7:16.62.

“That was a good day at the office. We implemented what we said we would do. Often that’s the most difficult thing to do because under pressure in race situations you sometimes do things completely differently to your plan”, said Glover.

By the 100m mark the GB combination had a canvas lead. They extended that to three-quarters of a length by 300m gone and went on to win by almost seven seconds.

Megan Kalmoe and Kerry Simmonds of the USA won the opposing semi-final in a similar time.

Glover, from Penzance, and Stanning, from Lossiemouth, benefitted from some very still morning weather conditions on the Bosbaan lake which has previously seen rain, wind, thunder and lightning since the Championships began last Sunday.

“They weren’t fast conditions but they were nice conditions today”, said Stanning. “It was good to be the first race of the day with a really calm warm up, too”.

The duo are now through to a final on Saturday. “We’re looking forward to that final. It’s what we’ve been preparing for all season. It has a good feel to it”, said Stanning.

All the other semi-finals will be in this afternoon’s programme. The women’s pair was timetabled differently here because a number of rowers from other nations are doubling up into a bigger boat.

Alex Gregory, Mohamed Sbihi, George Nash and Andrew Triggs Hodge, unbeaten this year in the men’s four at world cup or European level. All four were part of last year’s World championships gold medal winning eight.

Olympic champion Kat Copeland and 2013 World finalist Imogen Walsh are also in semi-final action today in the lightweight women’s double as are the men’s quadruple scull of Graeme Thomas, Sam Townsend, Charles Cousins and Peter Lambert, winners of the last two world cups.

The day will culminate for the GB Rowing Team with finals for the para-rowing boats in which Britain’s Tom Aggar and Rachel Morris will contest the single scull events and the mixed coxed four will mount a defence of the title won in 2013.

The afternoon’s racing programme starts at 13.15 UK time with the para-rowing finals commencing at 16.45 UK time.

****************************************************************
For British viewers, the event will be televised by the BBC with two hours of programming on Saturday 30 and Sunday 31 August on BBC 2. Transmission times are currently:

Saturday 30 August: BBC2 12.15 – 14.15 (UK time)
Sunday 31 August: BBC 2 11.50 – 13.45 (UK time)

There is a live race-tracker on www.worldrowing.com including video coverage in the latter stages of the event.

GB results and information will be tweeted via @gbrowingteam with the day’s round-ups at www.gbrowingteam.org.uk

SCROLL DOWN FOR MORE
=================================================
RESULTS

SEMI-FINAL

OPEN

WOMEN

Pair

1. Helen Glover/Heather Stanning (GREAT BRITAIN) 7:16.62
2. Cristina Grigoras/Laura Oprea (Romania) 7:23.60
3. Naydene Smith/Lee-Ann Persse (South Africa) 7:25.87
4. Jennifer Martins/Kristin Bauder (Canada) 7:32.76
5. Svitlana Novichenko/Anna Kontseva (Ukraine) 7:43.97
6. Liana Gorgodze/Elizaveta Tikhanova (Russia) 7:45.02

SCROLL DOWN FOR MORE
=================================================
CREW LISTS
World Rowing Championships 2014
(listed bow to stroke with cox)
Amsterdam, 24-31 August

OPEN

WOMEN

Pair

Helen Glover (Minerva Bath RC/Penzance/17.06.86)/
Heather Stanning (Army RC/Lossiemouth/26.01.85)
Coaches: Robin Williams & Paul Thompson

Eight

Rosamund Bradbury (Leander Club/Banstead/17.12.88)/
Louisa Reeve (Leander Club/London/16.05.84)/
Katie Greves (Leander Club/Oxford/02.09.82)/
Donna Etiebet (Sport Imperial BC/London/29.04.86)/
Jessica Eddie (London RC/Durham/07.10.84)/
Zoe Lee (Imperial College BC/Richmond, N. Yorks/15.12.85)/
Polly Swann (Leander Club/Edinburgh/15.06.88)/
Caragh McMurtry (Reading Univ BC/Southampton/22.08.91)/
Zoe de Toledo (cox) (Leander Club/London/17.07.87)
Coach: James Harris

Single scull

Victoria Thornley (Leander Club/Wrexham/30.11.87)
Coaches: Paul Thompson/Robin Williams

Quadruple scull

Beth Rodford (Gloucester RC/Gloucester/28.12.82)
Kristina Stiller (Tees RC/Yarm/23.06.87)/
Victoria Meyer-Laker (Leander Club/Premnay/18.03.88)/
Lucinda Gooderham (Leander Club/Norfolk/09.06.84)/

Coach: Nick Strange

Open women spares:

Monica Relph (Leander Club/Cambridge/15.01.88)/
Olivia Carnegie-Brown (Oxford Brookes Univ BC/Oxford/28.03.91)/
Jessica Leyden (Hollingworth Lake RC/Burnley/22.02.95)

OPEN

MEN

Pair

James Foad (Molesey BC/Southampton/20.03.87)/
Matt Langridge (Leander Club/Northwich/20.05.83)
Coach: Rob Dauncey

Coxed Pair

Alan Sinclair (Leander Club/Inverness/16.10.85)/
Scott Durant (Oxford Brookes Univ BC/Lancaster/12.02.88/
Henry Fieldman (cox) (Molesey BC/London/25.11.88
Coach: John West

Four

Alex Gregory (Leander Club/Wormington/11.03.84)/
Mohamed Sbihi (Molesey BC/Surbiton/27.03.88)/
George Nash (Molesey BC/Guildford/10.02.89)/
Andrew Triggs Hodge (Molesey BC/Hebden, N. Yorks/03.03.79)
Coach: Jurgen Grobler

Eight

Nathaniel Reilly-O’Donnell (Univ of London BC/Durham/13.04.88)/
Matthew Tarrant (Oxford Brookes Univ BC/Shepperton/11.07.90)/
Will Satch (Leander Club/Henley-on-Thames/09.06.89)/
Matthew Gotrel (Leander Club/Chipping Campden/01.03.89)/
Pete Reed (Leander Club/Nailsworth, Glos/27.07.81)/
Paul Bennett (Univ of London BC/Leeds/16.12.88)/
Tom Ransley (Leander Club/Cambridge/06.09.85)/
Constantine Louloudis (OUBC, London, 15/09/91)/
Phelan Hill (cox) (Leander Club/Putney & Bedford/21.07.79)
Coaches: Christian Felkel & Jurgen Grobler

Double scull

John Collins (Leander Club/Twickenham/24.01.89)/
Jonathan Walton (Leander Club/Leicester/06.10.90)
Coach: Mark Banks

Quadruple scull

Graeme Thomas (Agecroft RC/Preston/08.11.88)/
Sam Townsend (Reading Univ BC/Reading/26.11.85)/
Charles Cousins (Leander Club/Willingham/13.12.88)/
Peter Lambert (Leander Club/Henley-on-Thames/03.12.86)
Coach: Paul Stannard

Open men’s spares

Oliver Cook (Univ of London BC/Windsor/05.06.90)/
Phil Congdon (Molesey BC/Bury St Edmunds/06.06.89)
Jack Beaumont (Leander Club/Maidenhead/21.11.93)

LIGHTWEIGHT

WOMEN

Double scull

Imogen Walsh (London RC/Inverness/17.01.84)/
Kat Copeland (Tees RC/Ashington/01.12.90)
Coach: Paul Reedy

Quadruple scull

Ruth Walczak ((Molesey BC/Rochdale/15.09.88)/
Eleanor Piggott (Wallingford RC/Olney/16.05.91)/
Brianna Stubbs (Wallingford RC/Headington/13.07.91)/
Charlotte Taylor (Putney Town RC/Bedford/14.08.85)
Coach: Tom Evens

MEN

Pair

Sam Scrimgeour (Imperial College BC/Kirriemuir/28.01.88)/
Jonathan Clegg (Leander Club/Maidenhead/14.07.89)

Coach: Rob Morgan

Four

Mark Aldred (London RC/London/18.04.87)/
Peter Chambers (Oxford Brookes Univ BC/Coleraine/14.03.90)/
Richard Chambers (Leander Club/Coleraine/10.06.85)/
Chris Bartley (Leander Club/Chester/02.02.84)
Coach: Rob Morgan

Lightweight men’s spare:

Zak Lee Green (Agecroft RC/Cardiff/05.02.91)

Double scull

William Fletcher (Leander Club/Chester-le-Street/24.12.89)/
Jamie Kirkwood (Leander Club/Creswell/30.08.89)
Coach: Darren Whiter

PARA SQUAD

Arms & Shoulders Men’s Single Scull
Tom Aggar (Royal Docks RC/Maidenhead/24.05.84)
Coach: Nick Baker

Arms & Shoulders Women’s Single Scull
Rachel Morris (Guildford RC/Farnham/25.04.70)
Coach: Nick Baker

Legs-Trunk -Arms Mixed Coxed Four
Grace Clough (Nottingham RC/Sheffield/ 21.06.91)/
Pamela Relph (Leander Club/Aylesbury/14.11.89)/
Dan Brown (Upper Thames RC/Reading/29.11.82)
James Fox (Univ of London/Peterborough/02.05.92)/
Oliver James (cox) (Leander Club/Henley-on-Thames/05.10.90)
Coach: Tom Dyson

MANAGEMENT AND TEAM SUPPORT
Performance

Sir David Tanner, Performance Director / Team Manager
Jürgen Grobler, Chief Coach Men
Paul Thompson, Chief Coach Women & Lightweights
Louise Kingsley, ATM – Para

Medical & Science

Ann Redgrave, Doctor
Liz Arnold, Physiotherapist
Roz Brawn, Physiotherapist
Sally Brown, Physiotherapist
Pat Dunleavy, Physiotherapist
Mark Homer, Physiologist

Media & Logistics

Maggie Netto, ATM – Admin
Maurice Hayes, ATM – Resources
John Tetley, Boatman
Caroline Searle, Press Officer

SCROLL DOWN FOR MORE
=================================================
EVENT INFORMATION

The outline racing schedule is as follows. NB – rowing is an outdoor sport and timetables may change at the last minute due to weather conditions. For updated information please visit: www.worldrowing.com or follow us on twitter: @gbrowingteam.

Listed below in potential order of racing each day.

SUNDAY 24 August

13.30 – 18.00: Heats of the:

Lightweight men’s and women’s single scull (LM1x, LW1x)
Men’s and women’s pair, (M2-, W2-)
Lightweight men’s and women’s double scull (LM2x, LW2x)
Men’s four (M4-)
Men’s and women’s quadruple scull (M4x, W4x)
Men’s single scull

MONDAY 25 August

11.14 – 12.40 Heats of the:

Arms-only men’s and women’s single scull (ASM1x, ASW1x)
Trunk and arms double scull (TA2x)
Leg Trunks and Arms double scull (LTA2x)
Leg trunks and arms coxed four (LTA4+)

14.05 – 17.45 Heats or reps of the:

Lightweight men’s pair (LM2-)
Lightweight men’s and women’s single scull (LM1x, LW1x)
Lightweight men’s and women’s quadruple scull (LM4x, LW4x)
Lightweight men’s double scull (LM2x)
Men’s and women’s double scull (M2x, W2x)
Lightweight men’s four (LM4-)
Women’s eight (W8+)
Men’s and women’s single scull (M1x, W1x)
Men’s eight (M8+)

TUESDAY 26 August

13.20 – 14.20 Repechages of the:

Arms-shoulders men’s and women’s single scull (ASM1x, ASW1x)
Trunk and Arms double scull (TA2x)
Legs Trunk and Arms double scull (LTA2x)
Leg trunk and arms coxed four (LTA4+)

15.22 – 15.45

Repechages of the:

Lightweight women’s single scull (Lw1x)
Women’s and men’s pair (W2-, M2-)
Lightweight women’s double scull (LW2x)
Men’s four (M4-)
Women’s and men’s quadruple sculls (M4x, W4x)

WEDNESDAY 27 August

11.44 – 12.10 B finals of:

Arms-shoulders women’s single scull (ASW1x)
Trunk-arms double scull (TA2x)
Leg trunk and arms double scull (LTA2x)
Leg trunk arms coxed four (LTA4+)

and: Semi-finals of:

Arms-shoulders men’s single scull (ASM1x)

14.18 – 17.45 Repechages or quarter-finals of:

Lightweight men’s pair (LM2-)
Lightweight men’s single scull (LM1x)
Lightweight men’s and women’s quadruple scull (LM4x, LW4x)
Lightweight men’s double scull (LM2x)
Men’s and women’s double scull (M2x, W2x)
Lightweight men’s four (LM4-)
Women’s eight (W8+)
Men’s and women’s single scull (M1x, W1x)
Men’s eight (M8+)

THURSDAY 28 August

14.15 – 16.50 Semi-finals of:

Lightweight men’s and women’s single scull (LM1x, LW1x)
Women’s and men’s pair (W2-, M2-)
Lightweight men’s and women’s single scull (LM2x, LW2x)
Men’ four (M4-)
Men’s quadruple scull (M4x)

17.30 – 18.40 Para-rowing FINALS

B final, arms shoulders men’s single scull (ASM1x)

followed by A Finals:

Arms shoulders women’s and men’s single scull (ASW1x, ASM1x)
Trunk Arms double scull (TA2x)
Leg, Trunks Arms double scull (LTA2x)
Leg trunks arms coxed four (LTA4+)

Friday 29 August

13.30 – 14.00 B finals of:

Lightweight men’s pair (LM2-)
Lightweight men’s and women’s single scull (LM1x, LW1x)
Lighwteight men’s and women’s quadruple scull (LM4x, LW4x)

14.15 – 15.45 Semi-finals of:

Men’s and women’s double scull (M2x, W2x)
Lightweight men’s four (LM4-)
Men’s and women’s single scull (M1x, W1x)

16.00 – 17.45 FINALS of:

Women’s four (W4-)
Men’s coxed pair (M2+)
Lightweight men’s pair (LM2-)
Lightweight men’s and women’s single scull (LM1x, LW1x)
Lightweight men’s and women’s quadruple scull (LM4x, LW4x)
Lightweight men’s eight (LM8+)

SATURDAY 30 August

10.33 – 11.33 B Finals of:

Women’s and men’s pair (M2-, W2-)
Lightweight men’s and women’s double scull (LM2x, LW2x)
Men’s four (M4-)
Women’s and men’s quarduple scull (M4x, W4x)

13.33 – 15.03 FINALS of:

Women’s and men’s pair (W2-, M2-)
Lightweight men’s and women’s double scull (LM2x, LW2x)
Men’s four (M4-)
Women’s and men’s quadruple scull (W4x, M4x)

SUNDAY 31 August

10.33 – 11.35 B Finals of:

Men’s and women’s double scull (M2x, W2x)
Lightweight men’s four (LM4-)
Women’s eight (W8+)
Men’s and women’s single scull (M1x, W1x)
Men’s eight (M8+)

13.03 – 14.33 FINALS OF:

Men’s and women’s double scull (M2x, W2x)
Lightweight men’s four (LM4-)
Women’s eight (W8+)
Men’s and women’s single scull (M1x, W1x)
Men’s eight (M8+)

Closing ceremony

SCROLL DOWN FOR MORE
=================================================
GB ROWING TEAM 2013 WORLD CHAMPIONSHIPS MEDALS

2013 World Championships Medals, Korea.

Total medals won: 8 (3 golds, 5 bronzes)
Olympic class medals won: 2 golds, 3 bronzes
International class medals won: 2 bronzes
Paralympic class medals won: 1 gold

Women’s Pair – GOLD
Helen Glover, Polly Swann

Men’s Eight – GOLD
Daniel Ritchie, Tom Ransley, Alex Gregory, Pete ReedMohamed Sbihi, Andrew Triggs Hodge, George Nash, Will SatchPhelan Hill (cox)

Men’s Quadruple Scull – BRONZE
Graeme Thomas, Sam Townsend, Charles Cousins, Peter Lambert

Lightweight Men’s Four – BRONZE
Adam Freeman-Pask, Will Fletcher, Jonno Clegg, Chris Bartley

Lightweight Men’s Double Scull – BRONZE
Richard Chambers, Peter Chambers

Legs, Trunk and Arms Mixed Coxed Four – GOLD
Pamela Relph, Naomi Riches, Oliver Hester, James Fox, Oliver James (cox)

Lightweight Women’s Single Scull – BRONZE
Ruth Walczak

Lightweight Men’s Pair – BRONZE 
Sam Scrimgeour, Mark Aldred

For further historical medal data: https://www.britishrowing.org/gb-rowing-team/events/world-championships

SCROLL DOWN FOR MORE
=================================================
CONTACT DETAILS

For media enquiries about the GB Rowing Team please contact:

The GB Rowing Team Press office at Matchtight Ltd on (01225) 384211 or [email protected] or [email protected]

For pictures please e-mail [email protected]

GB Rowing Team website, including full rower biogs: www.gbrowingteam.org.uk

Follow us on:

Facebook: www.facebook.com/gbrowingteam
Twitter: www.twitter.com/gbrowingteam
Youtube: www.youtube.com/gbrowingteam

=================================================
THE GB ROWING TEAM is supported by the Lottery through UK Sport and has Science in Sport as a supplier. SAS Analytics is the Official Analytics Partner of British Rowing and the GB Rowing Team

Support your Sport

Buy replica kit today

widget__hero__image
Show your support for the GB Rowing Team with our range of Mizuno GB Rowing Replica Kit

Shop Now