Positive start for GB Rowing Team at World Juniors

Two of the three crews in action for the GB Rowing Team on the opening day of the World Junior Rowing Championships in Hamburg won their heats.

The junior men’s pair of Oliver Jonas, from Tideway Scullers’ School, and Arthur Doyle, of St Paul’s School, got the GB Rowing Team’s 2014 campaign off to a good start when they emerged with a slight lead early in their heat .

They were ahead of Switzerland who tracked them closely until Just before the 1500m when the Swiss made their move but the GB boat responded and held onto that lead to win in 7:11.12. They moved into Friday’s quarter-finals with Switzerland, Canada and the USA following them in that order.

Chris Lawrie, competing at his second World Juniors, stroked the GB quadruple scull into an early lead in this afternoon’s heats, raced in bright and warm sunshine with a very gentle cross-head wind.

Lawrie, of Sir William Borlase’s Grammar School, and his crew-mates Rowan Law, from Nottingham RC, Samuel Meijer, of Westminster School, and Norwich RC’s Steven Parsonage held that lead through the halfway mark and went on to win and book a quarterfinal place by five seconds in 6:18.75 from the Netherlands with the much-fancied Italians in third.

Fraser Russell of Sir William Borlase’s Grammar School BC, and James White of Windsor Boys’ School BC, were next in action in the junior men’s double scull.

The duo were lying third early in the race, two seconds off the lead which was held by Australia in the adjacent lane. Turkey were holding second. Australia stretched out their lead by halfway with GB and Turkey chasing them.

China emerged strongly in the second half to nudge past the GB boat and ultimately take second behind Australia but ahead of Turkey. Meanwhile the British boat, in fourth, still secured passage to the quarter-finals.

“It’s been a positive start with all three crews progressing”, said team manager John Layng. “The pair had a ding-dong battle with the Swiss and the quad wanted to take the race to the opposition and lay down a marker which they clearly did”.

Since the GB Rowing Team for this event was announced some adjustments have been made because of illness or injury. Molly Harding has been replaced in the junior women’s quadruple scull by Charlotte Hodgkins-Byrne of Gloucester-Hartpury.

Matilda Martin of Headington School, Oxford, has replaced Alex Slabbert in the junior women’s four.

Racing continues tomorrow with heats featuring GB crews in the junior women’s four and quad and the junior men’s coxed four and eight.

SCROLL DOWN FOR MORE
================================================================
RESULTS
(Events featuring GB Rowing Team crews only. For full results: www.worldrowing.com)

JUNIOR

MEN’

Pair

1. Oliver Jonas/Arthur Doyle (GREAT BRITAIN) 7:11.12
2. Alois Merkt/Joshua Meyer (Swizterland) 7:14.44
3. Elliot Rogers/Jacob Barker (Canada) 7:16.06
4. Luke Elkhoury/Allen Reitz (USA) 7:27.29
5. Ivan Olah/Ivo Bonacin (Croatia) 7:34.69

Double scull

1. Tyron Boorman/Adam Bakker (Australia) 6:51.81
2. Chen Junje/Chen Sensen (China) 6:52.96
3. Harun Ardic/Yasin Goler (Turkey) 6:57.59
4. James White/Russell Fraser (GREAT BRITAIN) 7:04.32
5. Daniel Holod/GAlen Bernick (USA) 7:11.20

Quadruple scull

1. Steven Parsonage/Rowan Law/Samuel Meijer/Chris Lawrie (GREAT BRITAIN) 6;18.75
2. Netherlands 6:23.82
3. Italy 6:27.82
4. Bulgaria 6:35.06
5. Norway 6:38.97

SCROLL DOWN FOR MORE
================================================================
CREW LISTS

GB ROWING TEAM
Junior World Championships, Hamburg, Germany, 6-10 August, 2014

JUNIOR WOMEN

Four

Matilda Martin (Headington School Oxford BC)
Heidi Long (Marlow RC)
Fionnuala Gannon (St Georges College BC)
Saskia Budgett (Tideway Scullers School)

Coach: Ade Roberts

Quadruple scull

Susannah Duncan (Tideway Scullers School)
Anna Thornton (Nottingham RC)
Charlotte Hodgkins-Byrne (Gloucester Hartpury)
Flo Pickles (Gloucester Hartpury)

Coach: Tom Pattichis

JUNIOR MEN

Pair

Oliver Jonas (Tideway Scullers School)
Arthur Doyle (St Paul’s School BC)

Coach: Mark Woodcock

Coxed Four

Charles Elwes (Radley College BC)
Thomas Digby (Abingdon School BC)
Chetan Chauhan-Sims (Emanuel School BC)
Charles Thurston (Eton College BC)
Hugo Marsh (cox) (St Edwards School BC)

Coaches: Richard Boulton/John Gearing

Eight

Liam Tustin (Evesham RC)
George Pearce (Pangbourne College BC)
Alexander Barakat (Eton College BC)
Matthew Aldridge (Christchurch RC)
Henry Lambe (Abingdon School BC)
James Clarke (King’s College School BC)
Luke Towers (Pangbourne College BC)
William England (Monmouth School)
Alex Gass (cox) (Reading Blue Coat School BC)

Coach: Neil Double

Double scull

Fraser Russell (Sir William Borlase’s Grammar School BC)
James White (The Windsor Boys’ School BC)

Coach: Dez Atkins

Quadruple scull

Steven Parsonage (Norwich RC)
Rowan Law (Nottingham RC)
Samuel Meijer (Westminster School BC)
Chris Lawrie (Sir William Borlase’s Grammar School BC)

Coach: Robin Dowell

Non-racing spare: Alex Haynes (Marlow RC)

Lead Coach: Richard Boulton
Team Manager: John Layng
Equipment Manager: Colin Greenway
Doctor Lucy Free
Physio: Andy Knee Robinson

SCROLL DOWN FOR MORE
=================================================
CONTACT DETAILS

For media enquiries about this GB Rowing Team release please contact:

The GB Rowing Team Press office at Matchtight Ltd on (01225) 384211 or
[email protected]
[email protected]

For pictures please e-mail [email protected]

GB Rowing Team website, including full rower biogs: www.gbrowingteam.org.uk

Follow us on:

Facebook: www.facebook.com/gbrowingteam
Twitter: www.twitter.com/gbrowingteam
Youtube: www.youtube.com/gbrowingteam

=================================================
THE GB ROWING TEAM is supported by the Lottery through UK Sport and has Science in Sport as a supplier.  SAS Analytics is the Official Analytics Partner of British Rowing and the GB Rowing Team

Support your Sport

Buy replica kit today

widget__hero__image
Show your support for the GB Rowing Team with our range of Mizuno GB Rowing Replica Kit

Shop Now