Two squads of GB Rowing Team Juniors named today

On a day when racing starts at the World U23 Championships, two further squads of Great Britain’s best junior rowers have been announced for the World Rowing Junior Championships in Hamburg, Germany, and the Coupe de la Jeunesse in Libourne, France.

A squad of 30 rowers in seven boats will compete at the World Juniors in Hamburg from 6-10 August. At the equivalent 2013 event, GB made history when Jess Leyden, who has this week graduated to race in the same event at World U23 level, won the women’s single scull for the first time in the nation’s history.

A squad of 46 rowers across 13 boats will compete at the Coupe which takes place from 1-3 August in Libourne.

The World Rowing Junior Championships is the pinnacle of U18 international racing and, for many, this will be their opportunity to shine on the World stage.

Saskia Budgett of Tideway Scullers’ School heads a list of those racing in Hamburg who all competed in last year’s Coupe in Lucerne and have made the step up. They include Chetan Chauhan-Sims of Emanuel School, William England of Monmouth School, Sam Meijer of Westminster School, Rowan Law from Nottingham RC, Charles Thurston (Eton College) Arthur Doyle (St Pauls School), Liam Tustin (Evesham RC), Alex Gass (Reading Blue Coat School) and James White (Windsor Boys’ School).

Budgett is the daughter of Dr Richard Budgett, now the IOC’s Medical Director, who thirty years ago this year won gold in the coxed four at the Los Angeles Olympic Games with Sir Steve Redgrave, Andy Holmes, Martin Cross and cox Adrian Ellison.

Chris Lawrie and Anna Thornton, meanwhile, will race in Hamburg before departing swiftly to Nanjing in China where they will represent GB in the men’s and women’s singles respectively at the 2014 Youth Olympic Games.

Charles Elwes of Radley College and Lawrie are the only people in the squad of 30 for Hamburg who competed at the equivalent competition in Trakai last year.

Charles Thurston, who is in the squad for the junior coxed men’s four, and Alexander Barakat, who is in the squad for the junior men’s eight, were both members of Eton College’s victorious men’s eight crew which won the Princess Elizabeth Challenge Cup at this year’s Henley Royal Regatta.

Sir David Tanner, GB Rowing Team Performance Director has recently underlined the important role played in recent years by Henley Royal Regatta in developing events for junior crew scullers – the Fawley Challenge Cup for boys and the Diamond Jubilee Challenge Cup for girls both for quadruple sculls. This gives young GB rowers, like Steven Parsonage, Rowan Law, Samuel Meijer and Chris Lawrie, who will race the junior quadruple scull in Hamburg, the chance to develop their skills.

Sir William Borlase’s Grammar School students, Lawrie and Fraser Russell, selected into the junior double for Hamburg, won the 2014 Fawley Cup at Henley.

Flo Pickles, also a Henley winner and a former Evesham rower who is supported by SportsAid and who is now part of the GB Rowing Team’s Start programme at Gloucester-Hartpury, will race in the junior women’s quad in Hamburg.

COUPE

The Couple de la Jeunesse is a European team competition with emphasis on U17s. The trophy goes to the nation with the most points – GB were overall winners in 2013.

This year’s team includes Charlotte Hodgkins-Byrne, racing n the quad. Hodgkins-Byrne is following in the footsteps of her older sister Mathilda, who raced at the Coupe in 2012 and who is part of the GB Rowing Team World U23 team this week.

Rufus Biggs was also a member of the Sir William Borlase’s Fawley Challenge Cup winning crew, and he will race in the quad in Libourne.

SCROLL DOWN FOR MORE
================================================================
CREW LISTS

GB ROWING TEAM
Junior World Championships, Hamburg, Germany, 6-10 August, 2014

JUNIOR WOMEN

Four

Alex Slabbert (Molesey BC)
Heidi Long (Marlow RC)
Fionnuala Gannon (St Georges College BC)
Saskia Budgett (Tideway Scullers School)

Coach: Ade Roberts

Quadruple scull

Susannah Duncan (Tideway Scullers School)
Anna Thornton (Nottingham RC)
Molly Harding (Marlow RC)
Flo Pickles (Gloucester Hartpury)

Coach: Tom Pattichis

JUNIOR MEN

Pair

Oliver Jonas (Tideway Scullers School)
Arthur Doyle (St Paul’s School BC)

Coach: Mark Woodcock

Coxed Four

Charles Elwes (Radley College BC)
Thomas Digby (Abingdon School BC)
Chetan Chauhan-Sims (Emanuel School BC)
Charles Thurston (Eton College BC)
Hugo Marsh (cox) (St Edwards School BC)

Coaches: Richard Boulton/John Gearing

Eight

Liam Tustin (Evesham RC)
George Pearce (Pangbourne College BC)
Alexander Barakat (Eton College BC)
Matthew Aldridge (Christchurch RC)
Henry Lambe (Abingdon School BC)
James Clarke (King’s College School BC)
Luke Towers (Pangbourne College BC)
William England (Monmouth School)
Alex Gass (cox) (Reading Blue Coat School BC)

Coach: Neil Double

Double scull

Fraser Russell (Sir William Borlase’s Grammar School BC)
James White (The Windsor Boys’ School BC)

Coach: Dez Atkins

Quadruple scull

Steven Parsonage (Norwich RC)
Rowan Law (Nottingham RC)
Samuel Meijer (Westminster School BC)
Chris Lawrie (Sir William Borlase’s Grammar School BC)

Coach: Robin Dowell

Non-racing spare: Alex Haynes (Marlow RC)

Lead Coach: Richard Boulton
Team Manager: John Layng
Equipment Manager: Colin Greenway
Doctor Lucy Free
Physio: Andy Knee Robinson

SCROLL DOWN FOR MORE
================================================================
CREW LISTS

GB ROWING TEAM
Coupe de la Jeunesse, 1-3 August, 2014

JUNIOR WOMEN

Pair

Zoe Taylor (Reading RC)
Xanthe Weatherhead (Reading RC)

Four

Matilda Martin (Headington School Oxford BC)
Susannah Lowe (Molesey BC)
Megan Barry (Sir William Borlase’s Grammar School BC
Megan Slabbert (Molesey BC)

Eight

Isabel Lingard (Headington School Oxford BC)
Georgia Mulraine (Sir William Borlase’s Grammar School BC
Matilda Martin (Headington School Oxford BC)
Susannah Lowe (Molesey BC)
Megan Barry (Sir William Borlase’s Grammar School BC
Megan Slabbert (Molesey BC)
Zoe Taylor (Reading RC)
Xanthe Weatherhead (Reading RC)
Sasha Adwani (cox) (Headington School Oxford BC)

Single scull

Erica Holmes (Marlow RC)

Double scull

Kyra Edwards (Nottingham RC)
Alice Bowyer (Gloucester Hartpury)

Quadruple scull

Jessica Newson (Gloucester Hartpury)
Emily Richards (Monmouth Comprehensive School)
Rosalind Wilson (Marlow RC)
Charlotte Hodgkins-Byrne (Gloucester Hartpury)

Spares

Georgia Mulraine (Sir William Borlase’s Grammar School BC)
Isabel Lingard (Headington School Oxford BC)

JUNIOR MEN

Pair

Charlie Buchanan (Kings College School BC)
Rob Feam (Hampton School BC)

Four

Ben Brophy (Tideway Scullers School)
Timothy Nugent (Hampton School BC)
Sam Gillingham (St Edwards School BC)
Albert Mitchell (St Edwards School BC)

Coxed Four

George Horrel (St Paul’s School BC)
Kaan Belton (Tideway Scullers School)
Stijn De Graaf (St Paul’s School BC)
William Crossley (Hampton School BC)
Gavin McWilliams (cox) (Bedford Modern School BC)

Eight

Aryan Sheikhalian (Canford School BC)
Graham Lyons (Great Marlow School BC)
Jonathan Naylor (Canford School BC)
Alexander Slater (The King’s School, Chester RC)
George Horrell (St Paul’s School BC)
Kaan Belton (Tideway Scullers School)
Stijn De Graaf (St Paul’s School BC)
William Crossley (Hampton School BC)
Gavin McWilliams (cox) (Bedford Modern School BC)

Single scull

Harrison Uglow (Leander Club)

Double scull

Connor Gamble (Nottingham RC)
Alex Haynes (Marlow RC)

Quadruple scull

William White (Star Club)
Jack Williams (Gloucester Hartpury)
Scott Ozsanlav-Harris (The Grange School RC)
Rufus Biggs (Sir William Borlase’s Grammar School BC)

Spare

James Mackins (Evesham RC)

SCROLL DOWN FOR MORE
=================================================
CONTACT DETAILS

For media enquiries about this GB Rowing Team release please contact:

The GB Rowing Team Press office at Matchtight Ltd on (01225) 384211 or Matt Burrows on 07853130367or
[email protected]
[email protected]

For pictures please e-mail [email protected]

GB Rowing Team website, including full rower biogs: www.gbrowingteam.org.uk

Follow us on:

Facebook: www.facebook.com/gbrowingteam
Twitter: www.twitter.com/gbrowingteam
Youtube: www.youtube.com/gbrowingteam

=================================================
THE GB ROWING TEAM is supported by the Lottery through UK Sport and has Science in Sport as a supplier.  SAS Analytics is the Official Analytics Partner of British Rowing and the GB Rowing Team

Support your Sport

Buy replica kit today

widget__hero__image
Show your support for the GB Rowing Team with our range of Mizuno GB Rowing Replica Kit

Shop Now