2021 British Rowing Awards Shortlist announced

Congratulations to everyone who has been shortlisted for this year’s awards – national winners will be announced in a live webcast on 20 January

hero__image

This year we’ve had a huge number of nominations for British Rowing Awards from right across the country and so it’s been a tough job for our judging panels to narrow them all down to this year’s shortlist. Thank you to everyone who made a nomination and congratulations to the volunteers, coaches, clubs, crews and other rowers who have been selected for this year’s shortlist.

The following have been nominated and shortlisted for national awards:

ADVERT
Club of the Year Rowing Project of the YearCOVID Hero
Bristol Ariel RC
Fulham Reach BC
Isle of Ely RC
Lea RC
Vesta RC
Fairlop RC
Fulham Reach BC – Junior Community Course
Lea RC – iBelong
Race the Thames
Warrington Youth Rowing
Aidan Hunt (Runcorn Rowing Club and North West Umpires)
Aline Heyerick (Birmingham R)
Chris Elder and Hayley Shipton (Peterborough City Rowing Club)
Clay Knowles (Ardingly Rowing Club)
Zoom Ergos
Club of the Year :
Bristol Ariel RC
Fulham Reach BC
Isle of Ely RC
Lea RC
Vesta RC
Rowing Project of the Year:
Fairlop RC
Fulham Reach BC – Junior Community Course
Lea RC – iBelong
Race the Thames
Warrington Youth Rowing
COVID Hero:
Aidan Hunt (Runcorn Rowing Club and North West Umpires)
Aline Heyerick (Birmingham R)
Chris Elder and Hayley Shipton (Peterborough City Rowing Club)
Clay Knowles (Ardingly Rowing Club)
Zoom Ergos
Club Crew of the YearUniversity Crew of the YearJunior/School Crew of the Year
Cantabrigian RC: Women’s Club Eight
Leander Club: Prince of Wales Quad
Olivia Bates – NCRA LW1x
Pengwern Men’s Masters E4+
Tideway Scullers’ School Thames Eight
Cambridge University Men’s Blue Boat Crew
Newcastle WC Eight
Oxford Brookes Women’s Eight
Surrey University Beginner’s Men
Eton College First Eight
Hereford Cathedral School Boat Club J16 Quad
Hinksey Sculling School Britannia Four
Shiplake College JW Quad 2021
Surbiton High School, HRR 8+
Tideway Scullers’ School Fawley Quad
Club Crew of the Year:
Cantabrigian RC: Women’s Club Eight
Leander Club: Prince of Wales Quad
Olivia Bates – NCRA LW1x
Pengwern Men’s Masters E4+
Tideway Scullers’ School Thames Eight
University Crew of the Year:
Cambridge University Men’s Blue Boat Crew
Newcastle WC Eight
Oxford Brookes Women’s Eight
Surrey University Beginner’s Men
Junior/School Crew of the Year:
Eton College First Eight
Hereford Cathedral School Boat Club J16 Quad
Hinksey Sculling School Britannia Four
Shiplake College JW Quad 2021
Surbiton High School, HRR 8+
Tideway Scullers’ School Fawley Quad

The following are the regional winners of their respective categories and will form the shortlist for the national awards:

Volunteer of the YearRising Star of the YearLifetime Achievement Award
Aidan Hunt (North West) – Runcorn RC
Alice Draper (Eastern) – Milton Keynes RC
Colin Percy (Northern) – Tyne RC
Emma Nunn (West) – Carrick RC
Grant “Ralphie” Ralph (Thames) – London Otters
Jon Osborn (Wessex & South East Coast) – Eastbourne RC
Maninder Hothi (West Midlands) – Birmingham RC
Peter Hullett (Wiltshire, Avon, Gloucester & Somerset) – Taunton RC
Annie Caddick (West Midlands) – University of Birmingham/Moseley BC
Chris Radbone (Eastern) – Cantabrigian Rowing Club
Eleanor Stevens (Thames) – University of Surrey Boat Club
Ella Murphy (Yorkshire) – University of Leeds Rowing Club
Morgan Fice-Noyes (Wiltshire, Avon, Gloucester & Somerset) – Bradford on Avon
Andy Turner (North West) – Queen’s Park High School
Michael Beresford (Wessex & South East Coast) – Southampton University Boat Club
Tony Roper (Eastern) – Yare Boat Club
Jim Mathieson (Thames) – Burway Rowing Club
Ian Wilson (East Midlands) – Nottinghamshire County Rowing Association
Stephen Rose (Wiltshire, Avon, Gloucester & Somerset) – Gloucester RC
Mark Dewdney (West Midlands) – Stratford-upon-Avon BC
Volunteer of the Year:
Aidan Hunt (North West) – Runcorn RC
Alice Draper (Eastern) – Milton Keynes RC
Colin Percy (Northern) – Tyne RC
Emma Nunn (West) – Carrick RC
Grant “Ralphie” Ralph (Thames) – London Otters
Jon Osborn (Wessex & South East Coast) – Eastbourne RC
Maninder Hothi (West Midlands) – Birmingham RC
Peter Hullett (Wiltshire, Avon, Gloucester & Somerset) – Taunton RC
Rising Star of the Year:
Annie Caddick (West Midlands) – University of Birmingham/Moseley BC
Chris Radbone (Eastern) – Cantabrigian Rowing Club
Eleanor Stevens (Thames) – University of Surrey Boat Club
Ella Murphy (Yorkshire) – University of Leeds Rowing Club
Morgan Fice-Noyes (Wiltshire, Avon, Gloucester & Somerset) – Bradford on Avon
Lifetime Achievement Award:
Andy Turner (North West) – Queen’s Park High School
Michael Beresford (Wessex & South East Coast) – Southampton University Boat Club
Tony Roper (Eastern) – Yare Boat Club
Jim Mathieson (Thames) – Burway Rowing Club
Ian Wilson (East Midlands) – Nottinghamshire County Rowing Association
Stephen Rose (Wiltshire, Avon, Gloucester & Somerset) – Gloucester RC
Mark Dewdney (West Midlands) – Stratford-upon-Avon BC

The following are winners of the Coach of the Year categories and will form the shortlist for national Coach of the Year:

Coach of the Year
Coaching Team: Wayne Curry, Lauren Barclay – Agecroft Rowing Club
Club Development: Rob Mayes – Broxbourne RC
Club Performance: Chris Williams – Tideway Scullers’ School
Education Development: Daniel Grant – University of Leeds RC
Education Performance: Samuel Tuck – University of Surrey BC
Coach of the Year:
Coaching Team: Wayne Curry, Lauren Barclay – Agecroft Rowing Club
Club Development: Rob Mayes – Broxbourne RC
Club Performance: Chris Williams – Tideway Scullers’ School
Education Development: Daniel Grant – University of Leeds RC
Education Performance: Samuel Tuck – University of Surrey BC

Thank you to all our volunteer judging panels who have helped select winners of each category.

Our national winners, selected from our shortlist, will be announced in a live webcast on 20 January alongside the winners of our Medal of Honour, Medal of Merits, Beryl Crockford Awards and National Safety Awards. All winners will be visited by a British Rowing official at their club to receive their award in person, following the webcast.

ADVERT
ADVERT
widget__hero__image
Without our members, we wouldn't be able to provide the guidance, support and emergency funding that we have been able to during the COVID-19 pandemic. Please consider continuing to support our sport by renewing or purchasing your British Rowing membership today.

Renew Today