England team announced for the 2019 Home International Regatta

A total of 76 rowers from 32 clubs will represent England at the 2019 Home International Regatta on 27 July at Strathclyde Park

hero__image

England race at the 2017 Home International Regatta at Strathclyde Country Park

Rowers from clubs across England have been selected to represent their country as they race against the home nations of Ireland, Scotland and Wales on Saturday 27 July at Strathclyde Park near Glasgow.

After a tight selection process, the senior men and women will be racing in ten events, with the junior men and women competing in seven.

Tim Liversage, Team Manager for England said: “This year saw a record 118 crews enter the trial across 48 clubs racing for selection at the London Docklands. Both junior and senior crews were selected in some very close race-offs.

“The Home International Regatta has introduced the PR3 single scull, with Georgia Walker being selected to represent England in this event, while Sophie Brown is called up in the PR2 single sculls.

“We have a number of returners to the England Team in Camilla Plumb, Ash Cowley, Andy Warren, Kenny Gray, Lucy Holgate, Seb Devereux and Ellie Cushen who, no doubt will lead with their experience.”

This year the competition will be more exciting than ever

Last year, England’s senior women and junior men and women won their matches at the Home International Regatta in Cork, with exceptional performances from across the team.

“This year the competition will be more exciting than ever,” said Liversage.

“Katy Knowles, the England Team Lead Coach, will continue to prepare the crews at Reading Blue Coat School. I am extremely excited to see what this year’s team can do up in Scotland – and wish all other nations the best of luck during what is going to be the most competitive event yet.”

Racing takes place on Saturday 27 July at Strathclyde Park so why not go down and cheer on the rowers as they race for their home nation.

Alternatively, follow all the action on the Home International Regatta twitter feed or by using the hashtag #HIR2019.

England team for Home International Regatta, Strathclyde Park – 27 July

Senior men

Single scull

Ed Gardiner (Durham University Boat Club)

Lightweight single scull

Henk-Jaap Wagenaar (Cambridge 99 Rowing Club)

Double scull

Oliver Quitman (Twickenham Rowing Club)

Matt Brigham (University of Leeds)

Lightweight double scull

Richard Mathewson (Agecroft Rowing Club)

Harry Richardson (Nottingham Rowing Club)

Quadruple scull

Ed Gardiner (Durham University Boat Club)

Oliver Quitman (Twickenham Rowing Club)

Matt Brigham (Twickenham Rowing Club)

Henk-Jaap Wagenaar (Cambridge 99 Rowing Club)

Pair

Wiliam Geffen (Leander Club)

Sebastian Devereux (Leander Club)

Lightweight pair

Ash Cowley (Notts County Rowing Association)

Jack Keech (Tideway Scullers School)

Four

Joe Bright (Nottingham University Boat Club)

Peter Boyes (Nottingham University Boat Club)

Jack Coulthard (Nottingham University Boat Club)

Ben Gray (Nottingham University Boat Club)

Coxed four

Toby Piggott (Molesey Boat Club)

Kenny Gray (Molesey Boat Club)

Robbie Schofield (Molesey Boat Club)

Andy Warren (Molesey Boat Club)

(cox) Charlotte Fuscone (Molesey Boat Club)

Eight

Jack Coulthard (Nottingham University Boat Club)

Joe Bright (Nottingham University Boat Club)

William Geffen (Leander Club)

Sebastian Devereux (Leander Club)

Toby Piggott (Molesey Boat Club)

Kenny Gray (Molesey Boat Club)

Robbie Schofield (Molesey Boat Club)

Andy Warren (Molesey Boat Club)

(cox) Charlotte Fuscone (Molesey Boat Club)

Senior women

Single scull

Annie Campbell-Orde (Nottingham Rowing Club)

Lightweight single scull

Camilla Plumb (Peterborough City Rowing Club)

PR2 single scull

Sophie Brown (Sudbury Rowing Club)

PR3 single scull

Georgia Walker (Marlow Rowing Club)

Double scull

Imogen Norton (Nottingham University Boat Club)

Lucy Gillbanks (Nottingham University Boat Club)

Lightweight double scull

Aerin Thompson (Notts County Rowing Association)

Megan Pepper (Notts County Rowing Association)

Quadruple scull

Annie Campbell-Orde (Nottingham Rowing Club)

Camilla Plumb (Peterborough City Rowing Club)

Imogen Norton (Nottingham University Boat Club)

Lucy Gillbanks (Nottingham University Boat Club)

Pair

Helen Kirkpatrick (Imperial College/Tideway Scullers School)

Lara Valt (Tideway Scullers School/Imperial College)

Lightweight pair

Catherine King (Cambridge University Women’s Boat Club)

Gemma King (Cambridge University Women’s Boat Club)

Coxed Four

Bryony Lawrence (Gloucester Hartpury)

Chelsea Armstrong (Gloucester Hartpury)

Lucy Holgate (Nottingham Rowing Club)

Kate Parsons (Nottingham Rowing Club)

(cox) Resham Khan (Nottingham Rowing Club)

Four

Amber Pierce (University of London Boat Club)

Sasha Dyke (University of London Boat Club)

Grace Johnson (Nottingham University Boat Club)

Lucy Stokes (Nottingham University Boat Club)

Eight

Helen Kirkpatrick (Imperial College/Tideway Scullers School)

Lara Valt (Imperial College/Tideway Scullers School)

Amber Pierce (University of London Boat Club)

Sasha Dyke (University of London Boat Club)

Grace Johnson (Nottingham University Boat Club)

Lucy Stokes (Nottingham University Boat Club)

Katherine King (Cambridge University Women’s Boat Club)

Gemma King (Cambridge University Women’s Boat Club)

(cox) Resham Khan (Nottingham Rowing Club)

Junior men

Single scull

Alfie Hill (Tideway Scullers School)

Double scull

Will Tate (Christchurch Rowing Club)

Solomon Hewitt (Christchurch Rowing Club)

Quadruple scull

Jake Wincomb (Claires Court School)

Alec Getley (Claires Court School)

Joe Stobbs (Claires Court School)

James Lambert (Claires Court School)

Pair

Ian Wingfield (King’s School, Canterbury)

Tom Wingfield (King’s School, Canterbury)

Four

Oliver Holmes (King’s School, Wimbledon)

Oliver Pearson (King’s School, Wimbledon)

Matthew Gissen (Radley College)

Rory Gearing (Radley College)

Coxed four

Jeff Gugelmann (King’s School, Wimbledon)

Matthew Wiblin (Abingdon School)

Angus Stevenson (Westminster School)

Felix Stewart (St George’s College)

(cox) Jacob Kirby (Shiplake College)

Eight

Oliver Holmes (King’s School, Wimbledon)

Oliver Pearson (King’s School, Wimbledon)

Matthew Gissen (Radley College)

Rory Gearing (Radley College)

Jeff Gugelmann (King’s School, Wimbledon)

Matthew Wiblin (Abingdon School)

Angus Stevenson (Westminster School)

Felix Stewart (St George’s College)

(cox) Jacob Kirby (Shiplake College)

Junior women

Single scull

Ellie Cushen (Northwich Rowing Club)

Double scull

Evelyn Nutton (Cheltenham Ladies College)

Millie Warren (Ardingly Rowing Club)

Quadruple scull

Charlotte Enright (Gloucester Hartpury)

Karrie Spencer (Gloucester Hartpury)

Ruth McAteer (Gloucester Hartpury)

Rhiannon Morgan (Gloucester Hartpury)

Pair

Mia O’Donnell (Notts County Rowing Association)

Olivia Bates (Notts County Rowing Association)

Four

Megan Thomas (Notts County Rowing Association)

Jessica Austin (Notts County Rowing Association)

Jasmin Brankin (Notts County Rowing Association)

Esther Murray (Notts County Rowing Association)

Coxed four

Jasmine Moore (Putney High School)

Lauren McAuliffe (Emanuel School)

Esther Coomber (Latymer Upper School)

Katherine Stenning (Walton Rowing Club)

(cox) Ella Nolson (Henley Rowing Club)

Eight

Mia O’Donnell (Notts County Rowing Association)

Olivia Bates (Notts County Rowing Association)

Jasmin Brankin (Notts County Rowing Association)

Esther Murray (Notts County Rowing Association)

Jasmine Moore (Putney High School)

Lauren McAuliffe (Emanuel School)

Ellie Coomber (Latymer Upper School)

Katherine Stenning (Walton Rowing Club)

(cox) Ella Nolson (Henley Rowing Club)

 

Support your Sport

Buy replica kit today

widget__hero__image
Show your support for the GB Rowing Team with our range of Mizuno GB Rowing Replica Kit

Shop Now