Five crews progress to A finals on second day of U23 World Championships

Six GB crews have now qualified for the A finals of the U23 World Rowing Championships in Sarasota, Florida

hero__image

GB U23 men's eight. Credit Lucinda Douse/All Mark One

The men’s eight led their heat from start to finish to qualify for their A final. The crew, of Henry Blois-Brooke, Harvey Kay, Callum Sullivan, Matthew Rowe, David Bewicke-Copley, Leonard Jenkins, William Stewart, Felix Drinkall and Vlad Saigau, were the fastest across both heats, seeing themselves safely through to Sunday’s final.

The men’s coxed four of Henry Jones, Oscar Lindsay, Casper Woods, Cormac Molloy and Scott Cockle finished first in their repechage to progress through to their A final. In a closely contested race, with only five seconds separating the first and last boats, the crew took the lead at the 1500m mark and held on to take the win.

In the women’s quadruple sculls, GB’s Lola Anderson, Ella Toa, Molly Harding and Lucy Glover led their repechage from start to finish to qualify for their A final, as did Lydia Currie, Hope Cessford, Lauren Irwin and Alex Rankin in the women’s four.

James Snowball and Rufus Biggs finished second in their repechage to qualify for the A final of the men’s pair.

Tomorrow’s action will resume at 2pm UK time; you can watch all the action unfold live at www.worldrowing.com.

Results

Men’s double sculls (BM2x)

1. Nikita Eskin and Aleksandr Matveev (RUS) 6:28.26

2. Victor Kleshnev and James Cartwright (GBR) 6:31.51

3. Jaap de Jong and Ralf Rienks (NED) 6:34.87

Lightweight women’s double sculls (BLW2x)

1. Eline Rol and Sofia Meakin (SUI) 6:59.78

2. Luise Asmussen and Cosima Clotten (GER) 7:02.65

3. Iris Hochstenbach and Femke van de Vliet (NED) 7:02.81

5. Fiona Chestnutt and Chloe Knight (GBR) 7:13.48

Men’s eight (BM8+)

1. Great Britain (Henry Blois-Brooke, Harvey Kay, Callum Sullivan, Matthew Rowe, David Bewicke-Copley, Leonard Jenkins, William Stewart, Felix Drinkall and Vlad Saigau) 5:34.62

2. Romania 5:36.25

3. Germany 5:40.79

Men’s pair (BM2-)

1. Charles Brittain and Luc Daffarn (RSA) 6:34.66

2. James Snowball and Rufus Biggs (GBR) 6:36.11

3. Leon Schandl and Lukas Foebinger (GER) 6:36.53

Lightweight men’s single scull (BLM1x)

1. Gavin Horsburgh (GBR) 7:03.72

2. Chi Fung Chan (HKG) 7:05.82

3. Charalampos Ntinenis (GRE) 7:08.30

Men’s coxed four (BM4+)

1. Great Britain (Henry Jones, Oscar Lindsay, Casper Woods, Cormac Molloy and Scott Cockle) 6:12.79

2. New Zealand 6:13.53

3. South Africa 6:14.32

Women’s quadruple sculls (BM4x)

1. Great Britain (Lola Anderson, Ella Toa, Molly Harding and Lucy Glover) 6:31.77

2. Switzerland 6:33.94

3. Canada 6:34.95

Women’s four (BM4-)

1. Great Britain (Lydia Currie, Hope Cessford, Lauren Irwin and Alex Rankin) 6:43.05

2. Canada 6:47.03

3. Russia 6:53.44

Support your Sport

Buy replica kit today

widget__hero__image
Show your support for the GB Rowing Team with our range of Mizuno GB Rowing Replica Kit

Shop Now