GB Rowing Team confirms GB men’s crews for World Junior Championships

The GB Rowing Team has today confirmed its junior men’s crews for the 2011 World Junior Championships which will take place on the Olympic course at Eton Dorney from August 3-7.

The 26 rowers in six crews who have been announced today join the eight women who were selected  to race the women’s four and quadruple scull some weeks ago.

All of these young rowers will now get the chance to compete at the Olympic venue a year before their heroes and heroines race on the same course at the 2012 Games.

They follow in the footsteps of the 2010 World junior team who came back with a men’s four silver and a women’s eight gold.

Team manager John Layng said the crews have been “gelling together very well” on “some really good water” at their recent training camp.

“I think all the crews are looking forward to being part of the warm-up to the Olympic experience,” said Layng. “When we have spoken to them about racing at Dorney it is always in light of it as the Olympic test event.

“There are a number of younger athletes who will all be available again next year so the squad itself does contain some development rowers who have at least another year at junior level.”

Chairman of the WRJC, Ben Hunt-Davis, who won gold for GB at the 2000 Olympics in the men’s eight, said nearly 1,000 athletes and officials from 46 countries have confirmed their attendance at the WRJC and are being accommodated at and around the venue.
 
“It is shaping up really well,” he said. “We’re going to have spectators on both sides of the lake so there should be a stadium-like atmosphere.

The championships are rowing’s official test event for the London Olympics, with the Eton Dorney Lake venue being put through its paces and assessed by the London Organising Committee of the Olympic and Paralympic Games (LOCOG).

The senior GB Rowing Team, sponsored by Siemens and Lottery funded, named its crews last week for the World Championships in Bled, Slovenia, at the end of August – which double as qualifying for London 2012.

They have now headed off on a series of tough, summer training camps ahead of the event in Slovenia while the Junior GB crews test out the  race facilities at the Olympic rowing venue.

SCROLL DOWN FOR MORE
=============================================================
=============================================================
GB ROWING JUNIOR TEAM CREW-LIST
(Name/Club/Home town/Date of birth)

2011World Rowing Junior Championships, Eton Dorney Lake
August 3-7, 2011
(Listed bow to stroke)

JUNIOR WOMEN

Coxless Four (JW4-)

Anastasia Chitty (Canford School/Canford, Dorset)/
Amber de Vere (Sir William Borlase’s Grammar School/Marlow, Bucks)/
Elizabeth Horne (Lady Eleanor Holles School/London)/
Nicole Lamb (Durham School/Hexham, Northumberland)

Coach: Frances Fletcher – Lady Eleanor Holles School

Quadruple Scull (JW4x)

Katie Bartlett (Nottingham RC/Aspley, Nottingham)/
Jessica Leyden (Hollingworth Lake RC/Todmorden, W.Yorkshire)/
Klara Weaver (Latymer School/London)/
Lucy Burgess (Runcorn RC/Runcorn)

Coach: Richard Boulton – GB Rowing Team

JUNIOR MEN       

Pair       

Oleg Isaev (Hampton School BC/London)/
Andrew Brown (Yarm School BC/Yarm, Stockton-on-Tees)

Coach: Mark Woodcock       
       
Four       

William Kenworthy (Eton College BC/Leatherhead)/
Adam Janes (St Peter’s School BC/York)/
Callum Jones (St Edward’s School BC/Nottingham)/
Vassilis Ragoussis (Abingdon School BC/Abingdon)

Coach: Colin Greenaway       
       
Eight       

Rob Wickstead (Hampton School BC/London)/
Alexander Lloyd (Hampton School BC/Hampton)/
John Carter (Abingdon School BC/Didcot)/
Jamie Copus (Abingdon School BC/Wallingford)/
Luke Briggs (Eton College BC/Iver, Bucks)/
Edward Munno (Bedford Modern School BC/Brickhill, Bedfordshire)/
Frederic Vystavel (Eton College BC/Marbella, Spain)/
Cameron MacRitchie (St Edward’s School BC/Oxford)/
Ed Bosson (cox) (Radley College BC/Beaconsfield, Bucks)

Coach: John Gearing       
       
Coxed Four
       
Charlie Shaw (Radley College BC/Waterlooville, Hampshire)/
Alex Wilding (Canford School BC/Wimborne, Dorset)/
Rufus Eadie (Radley College BC/Oxton, Nottinghamshire)/
Felix Newman (Abingdon School BC/Christmas Common, Oxfordshire)/
Alastair Camm (cox) (Eton College BC/Souldern, Oxfordshire)

Coach: Ian Dryden       
       
Double Scull
       
Ed Grisedale (Northwich RC/Congleton, Cheshire)/
Joseph Guppy (Eastbourne RC/Eastbourne)

Coach: Tom Jost       
       
Quadruple Scull
       
Jack Beaumont (Maidenhead RC/Maidenhead)/
Luke Moon (The Kings School Canterbury BC/Deal, Kent)/
Marcus Bowyer (Exeter RC/Ottery St Mary, Devon)/
Lewis Sloan (The Windsor Boys School BC/Old Windsor, Berks)

Coach: Ian Lawson       
   
SUPPORT STAFF

Team Manager: John Layng, Emanuel School       
Lead Coach: Richard Boulton, GB Rowing Team
Asst. Lead Coach: Paul Stannard, GB Rowing Team
Equipment Manager: Bret King, GB Rowing Team
Doctor: Lucy Free
Physio: Rachel Burr

SCROLL DOWN FOR MORE
=============================================================
=============================================================
PROVISIONAL WRJC SCHEDULE

Wednesday 3 August
Draw, Jury Inspection, Heats (racing scheduled for 1700-1815 only)

Thursday 4 August
Heats & Repechages (provisional race schedule from 0930-1330)

Friday 5 August
Repechages & Quarter Finals (provisional race schedule from 1000-1230)

Saturday 6 August
Semi Finals & Finals (provisional race schedule from 1000-1600)

Sunday 7 August
Finals & Closing Ceremony (provisional race schedule from 0930-1530)

=============================================================
=============================================================

MORE INFORMATION

WRJC website: www.wrjc2011.com
Eton Dorney Lake website: www.dorneylake.co.uk
GB Rowing Team website: www.BritishRowing.org

*SIEMENS is the high performance partner of the GB Rowing Team
(as such they sponsor all the Olympic and Paralympic Class
boats in the senior squad and add value to the GB Rowing
Teams’ Start and High Performance Programme in Clubs Schemes)

SCROLL DOWN FOR MORE
=============================== ===============================
==============================================================
KEY DATES FOR 2011

This important season for the nation’s top rowers
culminates in the  World Championships and
Olympic qualifying regatta:

BLED, SLOVENIA, FROM AUGUST 28 – SEPTEMBER 4, 2011

Britain will seek to qualify boats into as many Olympic
and Paralympic classes as possible here rather than
through the last-chance final qualifying regatta in Lucerne
from May 20-23, 2012.

Meanwhile, here are some additional dates of note for the
GB squad for the remainder of 2011:

KEY DATES FOR YOUR 2011 DIARY

JULY

29-31
Coupe de la Jeunesse, Linz, Austria

AUGUST

4-7
World Rowing Junior Championships, Dorney Lake, Eton
(this is also the Olympic test event)

28 – 4 September
WORLD ROWING CHAMPIONSHIPS, Bled, Slovenia

SEPTEMBER

16-18
European Rowing Championships, Plovdiv, Bulgaria.

SCROLL DOWN FOR MORE
=============================== ===============================

CONTACT DETAILS
For media enquiries about The GB Rowing Teams please contact:

Andy Sloan, Caroline Searle or Miranda Edwards on:

T:  (01225) 443998
M:  ANDY (07714) 168391
M:  CAROLINE (07831) 755351

e:  [email protected]

GB Rowing Team website www.gbrowingteam.org.uk – full biogs available
here.

Follow us on Facebook:  www.facebook.com/gbrowingteam
Follow us on twitter @gbrowingteam: www.twitter.com/gbrowingteam
See our season’s preview on YouTube

=============================== ===============================

The GB Rowing Squad is supported by the National Lottery
Sports Fund as part of UK Sport’s Podium Programme.

GB Rowing Team News bulletins are issued by the GB Rowing Team office

Support your Sport

Buy replica kit today

widget__hero__image
Show your support for the GB Rowing Team with our range of Mizuno GB Rowing Replica Kit

Shop Now