Louloudis and Nash are called up for Lucerne

Constantine Louloudis and George Nash have been rewarded for the early-season form which took them to fourth place in the GB Rowing Team Senior Trials with a call-up to race  at the World Rowing Cup in Lucerne.

The duo, who are still aiming for this year’s World U23 team but who have shown Olympic contender potential for Rio 2016 if not before, will join an event which already features world silver medallists and Olympic men’s four gold medallists Andrew Triggs Hodge and Pete Reed.

Londoner Louloudis and Nash, from Guildford, competed for rival outfits in this year’s Boat Race but came together for the national Trials.  They are both former world junior champions in the men’s four, have each won world U23 medals and learnt to row at school.

“Both of these rowers have shown their pedigree at junior and U23 level and impressed at the GB Senior Trials in April. They will want to use this opportunity to prove themselves in the senior arena now that the exam season has finished. They are certainly names on the GB Rowing Team radar for the future”, said GB Rowing Team Performance Director David Tanner.

For Reed and Hodge, Lucerne represents a chance to take on World Champions Eric Murray and Hamish Bond for the first time in 2011 after losing out so narrowly to the New Zealanders on their home water last Autumn.

Matt Langridge, Richard Egington, Tom James and Alex Gregory will, meanwhile, hope to repeat their gold medal winning performance from the first world cup in Munich in the face of more varied opposition with New Zealand, Australia, Canada and the USA joining the  mainly European field in Munich.

Whilst the whole British team were disappointed to have missed the season’s second world cup in Hamburg, Alex Partridge from the men’s eight might have been secretly relieved. He was at home when his daughter was born 10 days ago without needing a last-minute dash back to the UK.

Partridge, bowman of the British men’s eight in Beijing, has joined a crew with regular podium aspirations having taken world championships silver in New Zealand and silver once more in Munich, beaten only by the German world champions.

Britain’s men’s sculling squad for Lucerne remains unchanged.

The ‘Red Express’ men’s double of red-heads Marcus Bateman and Matt Wells would like to slay the ghost of their defeat to Kiwis Nathan Cohen and Joseph Sullivan in last year’s World Championships final despite taking a significant early-race lead. Theirs will be a tough field, though, in Lucerne. Australia has re-formed its 2008 Olympic champion double as well as the 2009 world champions from Germany showing form already with gold from Munich in May.

There are no changes to the men’s quadruple scull crew – Tom Solesbury having joined the boat this year to race with  Sam Townsend, Stephen Rowbotham and Bill Lucas.  This crew will go to Lucerne with the benefit of a first-class tune up at Henley in a field containing both the world and Olympic champions.

By contrast Helen Glover and Heather Stanning, in the women’s pair, are the only unchanged British open-weight women’s crew in Lucerne. No longer “unknowns” as last year, the world silver medallists from Penzance and Lossiemouth respectively showed, by winning in Munich and at the Amsterdam International Regatta last weekend, that they have continuing medal potential.

Anna Watkins has recovered from a frustrating back niggle to train recently with Katherine Grainger. So the world champions will have their first outing in 2011 together at Lucerne.

With Fran Houghton sidelined by injury, the GB Rowing Team women’s quad will have a fresh look in Lucerne with the addition of Mel Wilson – winner of double scull gold with  Grainger in Munich – to the established line-up of Beth Rodford, Debbie Flood and Annabel Vernon.

Vicky Thornley switches back from sculling to sweep to join the women’s eight in Lucerne.  Jo Cook is back in the bow seat in a crew stroked by Lindsey Maguire.

Zac Purchase is closing back on full fitness from a post-viral episode but is not ready to compete in Lucerne.  So, Adam Freeman Pask is getting the chance to train with and race with world and Olympic champion Mark Hunter.

Hester Goodsell and Sophie Hosking will race the lightweight women’s double scull. They won in Munich and again at the Amsterdam International Regatta – the latter in the open weight women’s double scull event which included a strong Canadian combination. They should go to Lucerne, therefore, brimful of confidence.

World champion Richard Chambers will race for the first time at senior world cup level in a crew with his brother Peter who steps in to substitute for the injured Chris Bartley in the lightweight men’s four alongside Paul Mattick and Rob Williams.

*SIEMENS is the high performance partner of the GB Rowing Team
(as such they sponsor all the Olympic and Paralympic Class
boats in the senior squad and add value to the GB Rowing
Teams’ Start and High Performance Programme in Clubs Schemes)

SCROLL DOWN FOR MORE
=============================== ===============================
GB ROWING TEAM CREW-LISTS
2011 World Cup Regatta, Lucerne
July 8-10, 2011
(listed bow to stroke plus cox)

OPEN

WOMEN

Pair

Helen Glover (Minerva Bath/Penzance/17.06.86)/
Heather Stanning (Army RC/Lossiemouth/26.01.85)

Coach: Robin Williams

Eight

Jo Cook (Leander Club/Sunbury-on-Thames/22.03.84)/
Alison Knowles (Thames RC/Bournemouth/27.03.82)/
Jessica Eddie (Univ of London BC/Durham/07.10.84)/
Victoria Thornley (Leander Club/Wrexham/30.11.87)/
Natasha Page (Gloucester RC/Hartpury/30.04.85)/
Louisa Reeve (Leander Club/London/16.05.84)/
Katie Solesbury (Leander Club/Oxford/02.09.82)/
Lindsey Maguire (Wallingford RC/Edinburgh/15.01.82)/
Caroline O’Connor (Oxford Brookes Univ BC/Ealing, London/25.04.83)

Coach: Nick Strange

Double scull

Anna Watkins  (Leander Club/Leek, Staffs/13.02.83)/
Katherine Grainger (St. Andrew BC/Aberdeen/12.11.75)

Coach: Paul Thompson

Quadruple scull

Melanie Wilson (Imperial College BC/London/25.06.84)/
Beth Rodford (Gloucester RC/Gloucester/28.02.82)/
Annabel Vernon (Leander Club/Wadebridge/01.09.82)/
Debbie Flood (Leander Club/Guiseley/27.02.80)/

Coach: Ade Roberts

OPEN

MEN

Pair

Pete Reed (Leander Club/Nailsworth, Glos/27.07.81)/
Andrew Triggs Hodge (Molesey BC/Hebden, N. Yorks/03.03.79)

Coach: Jürgen Grobler

Constantine Louloudis (Isis BC/London/15.09.91)/
George Nash (Cambridge Uni BC/Guildford/02.10.89)

Four

Matthew Langridge (Leander Club /Northwich/20.05.83)/
Richard Egington (Leander Club/Knutsford/26.02.79)/
Tom James (Molesey BC/Wrexham/11.03.84)/
Alex Gregory (Leander Club /Wormington, Glos/11.03.84)

Coach: John West

Eight

Alex Partridge (Leander Club /Alton, Hants/25.01.81)/
James Foad (Molesey BC/Southampton/20.03.87)/
Cameron Nichol (Molesey BC/Glastonbury/26.06.87)/
Nathaniel Reilly O’Donnell (Univ of London BC/Durham/13.04.88)/
Mohamed Sbihi (Molesey BC/Surbiton/27.03.88)/
Greg Searle (Molesey BC/Marlow/20.03.72)/
Tom Ransley (York City RC/Cambridge/06.09.85)/
Daniel Ritchie (Leander Club/Herne Bay/06.01.87)/
Phelan Hill (Leander Club/Bedford/21.07.79)

Coach: Christian Felkel

Spare: Tom Broadway

Single scull

Alan Campbell (Tideway Scullers School/Coleraine/09.05.83)

Coach: Bill Barry

Double scull

Matthew Wells (Leander Club/Hexham, Northumberland/19.04.79)/
Marcus Bateman (Leander Club/Torquay/16.09.82)

Coach: Mark Earnshaw

Quadruple scull

Tom Solesbury (Leander Club/Petts Wood, Kent/23.09.80)/
Stephen Rowbotham (Leander Club/Winscombe, Somerset/11.11.81)/
Bill Lucas (London RC/Kingswear/13.09.87)/
Sam Townsend (Reading Univ BC/Reading/26.11.85)

Coach: Mark Banks

LIGHTWEIGHT

WOMEN

Double scull

Hester Goodsell (Imperial College BC/London/27.06.84)/
Sophie Hosking (London RC/Wimbledon/25.01.86)

Coach: Paul Reedy

LIGHTWEIGHT

MEN

Four

Richard Chambers (Leander Club /Coleraine/10.06.85)/
Peter Chambers (Oxford Brookes Uni BC/Coleraine/14.3.90)/
Paul Mattick (Leander Club /Frome, Somerset/25.04.78)/
Rob Williams (London RC/Maidenhead/21.01.85)/

Coach: Rob Morgan

Double scull

Adam Freeman-Pask (Imperial College BC/Windsor/19.06.85)/
Mark Hunter  (Leander Club /Romford, Essex/01.07.78)

Coach: Darren Whiter

SUPPORT STAFF

Performance:

Team Manager: David Tanner
Chief Coach Men: Jürgen Grobler
Chief Coach Women & Lightweights: Paul Thompson

Media/Admin/Logistics:

Assistant Team Manager (admin): Jo Bates
Sponsorship Liaison: Fran Bullock
Boatman: John Tetley
Press Officer: Caroline Searle

SCROLL DOWN FOR MORE
=============================== ===============================
WORLD CUP SCHEDULE

The final World Rowing Cup, sponsored by Samsung,
of the 2011 season takes place in Lucerne, Switzerland, from
8-10 July.

Currently the key stages are timed as follows but this may
be subject to change after the entry and draw are
completed. Full schedule and updates at www.worldrowing.com

Heats, repechages and quarter-finals

08.00 – 20.15  Friday 8 July

Semi-finals (non-Olympic classes only)

08.30 – 9.15  Saturday 9 July

Repechages and semi-finals (Olympic classes)

13.30 – 16.00 Saturday 9 July

FINALS  (non Olympic classes)

16.06 – 17.50  Saturday 9 July

B Finals (Olympic classes)

08.45 – 10.03  Sunday 10 July

FINALS (Olympic classes)

10.22 – 14.40 Sunday 10 July

SCROLL DOWN FOR MORE
=============================== ===============================
TV Coverage from Lucerne

BBC TV Sport of the World Rowing Cup will be:

World Cup 3, Lucerne, Switzerland

Sunday 10 July
09.45 – 11.15 Live on the Red Button/online
12.30 – 14.30 Red Button/Online

Monday 11 July
13.00 – 14.30  Highlights package on BBC2 and online
and afterwards on the i-player

SCROLL DOWN FOR MORE
=============================== ===============================
KEY DATES FOR 2011

This important season for the nation’s top rowers
culminates in the  World Championships and
Olympic qualifying regatta:

BLED, SLOVENIA, FROM AUGUST 28 – SEPTEMBER 4, 2011

Britain will seek to qualify boats into as many Olympic
and Paralympic classes as possible here rather than
through the last-chance final qualifying regatta in Lucerne
from May 20-23, 2012.

Meanwhile, here are some additional dates of note for the
GB squad for the remainder of 2011:

KEY DATES FOR YOUR 2011 DIARY

JUNE

29- July 3
Henley Royal Regatta

JULY

8-10
Rowing World Cup III, Lucerne, Switzlerand

19
Announcement of the GB World Championships Team

21-24
World Rowing U23 Championships, Amsterdam, Netherlands

29-31
Coupe de la Jeunesse, Linz, Austria

AUGUST

4-7
World Rowing Junior Championships, Dorney Lake, Eton
(this is also the Olympic test event)

28 – 4 September

WORLD ROWING CHAMPIONSHIPS, Bled, Slovenia

SEPTEMBER

16-18
European Rowing Championships, Plovdiv, Bulgaria.

SCROLL DOWN FOR MORE
=============================== ===============================
CONTACT DETAILS
For media enquiries about The GB Rowing Teams please contact:

Caroline Searle, Andy Sloan or Miranda Edwards on:

T:  (01225) 443998
M:  (07831) 755351

e:  [email protected]

GB Rowing Team website www.gbrowingteam.org.uk – full biogs available
here.

Follow us on Facebook:  www.facebook.com/gbrowingteam
=============================== ===============================
SCROLL DOWN FOR MORE

The GB Rowing Squad is supported by the National Lottery
Sports Fund as part of UK Sport’s Podium Programme.

GB Rowing Team News bulletins are issued by the GB Rowing Team office

Support your Sport

Buy replica kit today

widget__hero__image
Show your support for the GB Rowing Team with our range of Mizuno GB Rowing Replica Kit

Shop Now