GB women's eight get first European-based world cup run-out

27th June

GB’s women will get to race an eight for the first time in the European phase of this year’s World Cup Series when the Samsung world rowing cup moves to Lucerne from July 12-14 – one of three eights that the GB Rowing Team is fielding there.

Coxed by Zoe de Toledo and stroked by Olivia Carnegie-Brown the eight missed out on Eton Dorney last weekend because of a dearth of entries – although they will get a racing run-out at Henley next week as part of their preparation.

Beth Rodford, a 2012 Olympic finalist said: "I'm really looking forward to racing in the eight at Lucerne. It's the last chance for us to get some international racing in the eight before the Worlds. There is a real sense of excitement and energy in the women's squad at the moment and we are all looking forward to some competitive racing to finish off the World Cup series".

Louisa Reeve, Katie Greves, Jess Eddie and Melanie Wilson are the other Olympians in the crew.

Alex Gregory, Olympic men’s four champion, is back in action having recovered from a virus. He will join his 2012 gold medal crew-mates Andrew Triggs Hodge and Peter Reed in the top-ranked British men’s eight.

Olympic men’s pair bronze medallist George Nash also joins the crew, having returned to full-time training with the squad on Monday now that his University exams are over.

The combination minus Gregory and Nash won gold at Eton-Dorney in a nail-biting finish with Poland but all British crews know that the strength of the field could well be stronger in Switzerland.

James Foad, who has been coming back into full training from surgery since winning Olympic bronze in the eight at the Games, is named as a reserve.

After competing at Eton-Dorney in front of the home crowd the second GB men’s eight is continuing as a development project with young, emerging rowers being given the opportunity to taste racing at the top level and gain from the experience.

This will be the first time since 2005 that GB has entered two men’s eights for Lucerne. Even then, the second British entry was in the lightweight event.

Behind the two eights GB has entered the same four that won silver at Dorney – Nathaniel Reilly O’Donnell, Alan Sinclair, Scott Durant and Matt Tarrant.

Elsewhere Olympic champion Helen Glover and Polly Swann, the overall world cup leaders, will be in seek of a hat-trick of world cup wins on the renowned Rotsee but will also be conscious of the test posed by new crews appearing for the first time this season.

Vicky Thornley, who showed so well in the women’s single at Eton-Dorney, is selected in the same boat whilst Vicky Meyer-Laker and Frances Houghton will race in the women’s double following their win at Dorney. The quad line-up is Kristina Stiller, Caragh McMurtry, Monica Relph and Rosamund Bradbury.

Britain’s male scullers will be led by Alan Campbell who took silver in the single at Dorney. He is joined by Jonathan Walton as GBR2 once more.

Bill Lucas and Matt Langridge, bronze medallists last weekend, are in the double and the men’s quad will seek to put Dorney disappointment behind them in what is a tough field likely to be led by Germany and Croatia who took gold and silver at London 2012 respectively.

Brothers Peter and Richard Chambers are selected into the lightweight men’s double once more. They held on, after sacrificing an early lead to Poland, to take silver at Dorney in one of the event’s more dramatic races.

That means Olympic silver medallist Chris Bartley and Adam Freeman-Pask lead the lightweight men’s four again and are joined by 2013 newcomers Will Fletcher and Jonno Clegg.

Sam Scrimgeour and Mark Aldred get another tilt at top-level competition after making a winning world cup debut at Dorney as the GB lightweight men’s pair.

Kathryn Twyman and Imogen Walsh won silver at Dorney in the lightweight women’s double scull and said they were disappointed, showing their ambition to be one of the crews to watch in Lucerne.

Ruth Walczak, an agonizing fourth last weekend, is named once more as the lightweight single sculler and Jamie Kirkwood has been chosen ahead of Chris Boddy for the equivalent men’s spot.

Racing at Lucerne starts with heats and some repechages on Friday 12th, with semi-finals and more repechages plus finals of the international class events on Saturday followed by a full programme of A & B finals on the Sunday.

The event will be televised in the UK by BBC TV Sport – live on the Red Button on Sunday 12th and a highlights programme on Monday 13th.

SCROLL DOWN FOR MORE
===================================================
GB ROWING TEAM
CREW LISTS
World Rowing Cup III, Lucerne, 12-14 July, 2013

OPEN

WOMEN

Pair

Helen Glover (Minerva Bath/Penzance/17.06.86)/
Polly Swann (Leander Club/Edinburgh/05.06.88)
Coach: Robin Williams

Eight

Beth Rodford (Gloucester RC/Gloucester/28.12.82)/
Zoe Lee (Sport Imperial BC/Richmond, N. Yorks/15.12.85)/
Sarah Cowburn (Leander Club/Redditch/01.02.89)/
Melanie Wilson (Imperial College BC/London/25.06.84)/
Katie Greves (Leander Club/Oxford/02.09.82)/
Louisa Reeve (Leander Club/London/16.05.84)/
Jessica Eddie (London RC/Durham/07.10.84)/
Olivia Carnegie-Brown (Oxford Brookes Univ BC/Oxford/28.13.91)/
Zoe de Toledo (cox) (Leander Club / London / 17/07/87)
Coach: Robin Williams / Paul Thompson

Single Scull

Victoria Thornley (Leander Club/Wrexham/30.11.87)
Coach: Jane Hall/Paul Reedy

Double scull

Frances Houghton (Leander Club/Oxford/19.09.80)/
Victoria Meyer-Laker (Leander Club/Premnay/18.03.88)
Coach: Paul Thompson

Quadruple Scull

Caragh McMurtry (Reading Univ BC/Southampton/22.08.91)/
Monica Relph (Leander Club/Cambridge/15.01.88)/
Rosamund Bradbury (Leander Club/Banstead/17.12.88)/
Kristina Stiller (Tees RC/Yarm/23.06.87)
Coach: Nick Strange
MEN

Four

Alan Sinclair (Leander Club/Inverness/16.10.85)/
Nathaniel Reilly-O’Donnell (Univ of London BC/Durham/13.04.88)/
Scott Durant (Oxford Brookes Univ BC/Lancaster/12.02.88)/
Matthew Tarrant (Oxford Brookes Univ BC/Shepperton/11.07.90)
Coach: Christian Felkel

Eight (Boat 1)

Tom Ransley (Leander Club/Cambridge/16.09.85)/
Dan Ritchie (Leander Club/Herne Bay/16.01.87)/
Pete Reed (Leander Club/Nailsworth/27.07.81)/
Will Satch (Leander Club/Henley-on-Thames/09.06.89)/
Mohamed Sbihi (Molesey BC/Surbiton/27.03.88)/
Alex Gregory (Leander Club/Wormington/11.03.84)/
George Nash (Molesey BC/Guildford/02.10.89)/
Andrew Triggs Hodge (Molesey BC/Hebden/03.03.79)/
Phelan Hill (cox) (Leander Club/Bedford/21.07.79)
Coach: Jürgen Grobler

Eight (Boat 2)

Matt Gotrel (Leander Club/Chipping Campden/01.03.89)/
Colin Williamson (Molesey BC/Perth/03.04.83)/
Nick Middleton (Leander Club/Henley-on-Thames/12.08.88)/
Philip Congdon (Molesey BC/East Molesey/06.06.89)/
Oliver Cook (Univ of London BC/Windsor/05.06.90)/
John Collins (Leander Club/Twickenham/24.01.89)/
Mason Durant (Oxford Brookes Univ BC/Lancaster/12.02.88)/
Lance Tredell (Leander Club/Hale/25.10.88)/
Henry Fieldman (cox) (Cambridge Univ BC/Barnes/25.11.88)
Coach: Rob Dauncey

Men’s Spares

James Foad (Molesey BC/Southampton/20.03.87)/
Tom Clark (Leander Club/Worcester/28.01.89)

Single Scull (Boat 1)

Alan Campbell (Tideway Scullers School/Coleraine/09.05.83)
Coach: John West

Single Scull (Boat 2)

Jonathan Walton (Leander Club/Leicester/06.10.90)
Coach: Paul Stannard

Double Scull

Bill Lucas (London RC/Kingswear/13.09.87)/
Matt Langridge (Leander Club/Northwich/20.05.83)
Coach: Mark Banks

Quadruple scull

Graeme Thomas (Agecroft RC/Preston/08.11.88)/
Sam Townsend (Reading Univ BC/Reading/26.11.85)/
Charles Cousins (Leander Club/Willingham/13.12.88)/
Peter Lambert (Leander Club/Henley-on-Thames/03.12.86)
Coach: Paul Stannard

LIGHTWEIGHT

WOMEN

Single Scull

Ruth Walczak (Molesey BC/Rochdale/15.09.88)
Coach: Paul Reedy

Double scull

Kathryn Twyman (Wallingford RC/Oxford/29.03.87)/
Imogen Walsh (London RC/Inverness/17.01.84)
Coach: Paul Reedy

MEN

Pair

Sam Scrimgeour (Imperial College BC/Fofar/28.01.88)/
Mark Aldred (London RC/London/18.04.87)
Coach: Rob Morgan

Four

Adam Freeman-Pask (Reading Univ BC/Windsor/19.06.85)/
William Fletcher (Leander Club/Chester-le-Street/24.12.89)/
Jonathan Clegg (Leander Club/Maidenhead/14.07.89)/
Chris Bartley (Leander Club/Chester/02.02.84)
Coach: Rob Morgan

Single Scull

Jamie Kirkwood (Leander Club/Cresswell/30.08.89)
Coach: Darren Whiter

Double Scull

Richard Chambers (Leander Club/Coleraine/10.06.85)/
Peter Chambers (Oxford Brookes Univ BC/Coleraine/14.03.90)
Coach: Darren Whiter

HENLEY CREWS

Many GB Rowing Team members will go back to their club roots to race at Henley Royal Regatta. They will race in the following events:

Stewards’ Challenge Cup

Men’s four as above

Grand

GBR1 men’s eight as above

The Diamond Sculls’ Challenge Cup

Alan Campbell
And
Jonathan Walton

The Double Sculls Challenge Cup

The men’s double and the lightweight men’s double as above

The Queen Mother Challenge Cup

The men’s quad as above

The Princess Grace Challenge Cup

Helen Glover, Polly Swann, Frances Houghton, Victoria Meyer-Laker
And
The Women’s quadruple scull as above

The Remenham Challenge Cup

The women’s eight as above

The Princess Royal Challenge Cup

Victoria Thornley

==================================================
CONTACT DETAILS

For media enquiries about this event please contact:

Caroline Searle or Miranda Edwards: press@matchtight.co.uk or 01225 384 211 – PLEASE NOTE NEW NUMBER or 07831 755351

GB Rowing Team website, including full rower biogs: www.gbrowingteam.org.uk

Follow us on:

Facebook: www.facebook.com/gbrowingteam
Twitter: www.twitter.com/gbrowingteam
Youtube: www.youtube.com/gbrowingteam

==================================================
SCIENCE IN SPORT ARE AN OFFICIAL SUPPLIER TO THE GB ROWING TEAM