Steady as we go for GB Rowing Team named for Worlds

The GB Rowing Team is announced today for the first World Rowing Championships of the Rio Olympic cycle to be held in Chungju, Korea later this month (25 August – 1 September).

The selectors have continued the strategy of the 2013 World Cup series of generally placing returning Olympians in different boats from London 2012 and have selected a significant number of rowers for whom this will be their first senior World Championships.

The open women’s boats are headed by the pair of Helen Glover and Polly Swann – unbeaten together this season in a remarkable run of success for Glover as Olympic Champion with Swann in her first international season. The combination have won three world cup golds in 2013.

A similar pairing of experience and new blood will see Frances Houghton and Victoria Meyer-Laker race the women’s double. Victoria Thornley retains her place in the women’s single, allowing her a new solo experience in the sport after racing in the eight in London. The women’s eight and quadruple scull make up the other women’s boats .

The lead open men’s boat remains the eight with eight Olympic medallists on board including London Olympic Champions Alex Gregory, Pete Reed and Andrew Triggs Hodge. They will be looking to improve on their fourth place in Lucerne.

Graeme Thomas returns to the men’s quadruple scull while the four and double scull remain unchanged. Ulsterman, Alan Campbell, London 2012 bronze medallist contests the single scull for GB for the ninth time.

In the lightweight boats the Chambers brothers, Richard and Peter, have moved from sweep to sculling this season with its own challenges and will look to build on their bronze medal in the double in Lucerne.

Their female counterparts, Kathryn Twyman and Imogen Walsh, narrowly missed a medal in Lucerne and will also go to Korea hungry to improve.

The men’s lightweight four is unchanged, as are the gold medal lightweight pair from Lucerne and Dorney, Sam Scrimgeour and Mark Aldred, and the two lightweight singles, Jamie Kirkwood and Ruth Walczak.

GB has selected two Para-Rowing class boats for the Championships – the LTA (Legs-Trunk-Arms) four has two of the defending Paralympic Champions on board, Pamela Relph and Naomi Riches, with a new male line-up and a new cox.

Tom Aggar has been selected for GB for the seventh time in the AS (Arms-Shoulders) single scull. Both boats won gold at the Eton Dorney World Cup in June.

“Lucerne was useful in that it gave us a baseline from which to move forward”, said GB Rowing Team Performance Director, Sir David Tanner. “This year has all been about giving new, young rowers their chance at the top alongside our more experienced names. So we should not expect big fireworks in Korea but this team still has the talent to sparkle”.

The Olympic squads have just returned from their traditional training camps outside the UK and will complete their preparations for the next week at the GB Rowing Team’s Lottery Funded training base near Reading. The Para-Rowing squad return to the UK on 9 August.

The team leaves for Korea next week.

SCROLL DOWN FOR MORE
===================================================
OUTLINE RACE SCHEDULE

Events featuring GB crews only. For full schedules and results (www.worldrowing.com). NB – may be subject to change after the draw on Saturday 24 August.

Sunday 25 August
10.00 – 14.00 (Local time)*

Heats

Lightweight men’s pair (LM2-), single scull (LM1x), double scull (LM2x)
Lightweight women’s single scull (LW1x), double scull (LW2x)
Women’s pair (W2-), quadruple scull (W4x)
Men’s pair (M2-), four (M4-), single scull (M1x), quadruple scull (M4x)

Monday 26 August
(10.00 – 14.40 local time)

Heats

Men’s double scull (M2x), eight (M8+)
Women’s double (W2x), eight (W8+), single scull (W1x),
Lightweight men’s four (LM4-),
Para-rowing men’s arms-shoulders single scull (ASM1x), mixed coxed four (LTA4+)

Repechages

Men’s single (M1x)

Tuesday 27 August
(10.00 – 14.50 local time)

Repechages

Lightweight men’s pair (LM2-), single scull (LM1x), double scull (LM2x)
Lightweight women’s single (LW1x), double scull (LW2x)
Women’s pair (W2-), quadruple scull (W4x)
Men’s pair (M2-), four (M4-), quadruple scull (M4x)
Para-rowing men’s arms-shoulders single scull (ASM1x), mixed coxed four (LTA4+).

Wednesday 28 August
(10.00 – 11.25 and 12.20 – 13.00 local time)

Repechages

Men’s double scull (M2x), eight (M8+)
Women’s single scull (W1x) double scull (W2x), eight
Lightweight men’s four (LM4-)

Quarter-finals

Men’s single scull (M1x)

B Finals

Para-rowing men’s arms-shoulders single scull (ASM1x), mixed coxed four (LTA4+).

Thursday 29 August
(13.20 – 17.30 local time)

Semi-finals

Lightweight men’s single scull (LM1x), double scull (LM2x)
Lightweight women’s single scull (LW1x), double scull (LW2x)
Men’s four (M4-)

FINALS

Para-rowing men’s arms-shoulders single scull (ASM1x), mixed coxed four (LTA4+).

Friday 30 August
(B finals 11.24 – 11.50 all remaining 13.33 – 16.55 local time)

B Finals

Lightweight men’s pair (LM2-), single scull (LM1x)
Lightweight women’s single scull (LW1x)

Semi-finals

Men’s single scull (M1x), double scull (M2x)
Women’s single scull (W1x), double scull (W2x)
Lightweight men’s four (LM4-)

FINALS

Lightweight men’s pair (LM2-), single scull (LM1x),
Lightweight women’s single scull (LW1x)

Saturday 31 August
(13.30 – 16.40 local time)

FINALS

Women’s pair (W2-)
Men’s pair (M2-)
Lightweight men’s double scull (LM2x)
Lightweight women’s double scull (LW2x)
Men’s four (M4-), quadruple scull (M4x)
Women’s quadruple scull (W4x)

Sunday 1 September
(B final 13.30 – 14.25 all remaining 15.03 – 16.40 local time)

FINALS

Men’s single scull (M1x), double scull (M2x), eight (M8+)
Women’s single scull (W1x), double scull (W2x), eight (W8+)
Lightweight men’s four (LM4-)

*Korea is eight hours ahead of the UK

SCROLL DOWN FOR MORE
===================================================
CREW LISTS
GB Rowing Team
World Championships, Chungju, Republic of Korea
August 25 – 1 September

Pair

Helen Glover (Minerva Bath/Penzance/17.06.86)/
Polly Swann (Leander Club/Edinburgh/05.06.88)
Coach: Robin Williams

Eight

Beth Rodford (Gloucester RC/Gloucester/28.12.82)/
Zoe Lee (Sport Imperial BC/Richmond, N. Yorks/15.12.85)/
Rower TBC
Melanie Wilson (Imperial College BC/London/25.06.84)/
Jessica Eddie (London RC/Durham/07.10.84)/
Louisa Reeve (Leander Club/London/16.05.84)/
Katie Greves (Leander Club/Oxford/02.09.82)/
Olivia Carnegie-Brown (Oxford Brookes Univ BC/Oxford/28.13.91)/
Zoe de Toledo (cox) (Leander Club / London / 17/07/87)
Coach: Paul Thompson / Robin Williams

Single Scull

Victoria Thornley (Leander Club/Wrexham/30.11.87)
Coach: Jane Hall

Double scull

Frances Houghton (Leander Club/Oxford/19.09.80)/
Victoria Meyer-Laker (Leander Club/Premnay/18.03.88)
Coach: Paul Thompson

Quadruple Scull

Rosamund Bradbury (Leander Club/Banstead/17.12.88)/
Kristina Stiller (Tees RC/Yarm/23.06.87)
Monica Relph (Leander Club/Cambridge/15.01.88)/
Lucinda Gooderham (Sport Imperial BC/Bury St Edmunds/09.06.84)/
Coach: Nick Strange

Women’s spares

Katherine Douglas (Leander Club/Midlothian/03.08.89)
Caragh McMurtry (Reading Univ BC/Southampton/22.08.91)

MEN

Four

Nathaniel Reilly-O’Donnell (Univ of London BC/Durham/13.04.88)/
Alan Sinclair (Leander Club/Inverness/16.10.85)/
Scott Durant (Oxford Brookes Univ BC/Lancaster/12.02.88)/
Matthew Tarrant (Oxford Brookes Univ BC/Shepperton/11.07.90)
Coach: Christian Felkel

Eight

Dan Ritchie (Leander Club/Herne Bay/16.01.87)/
Tom Ransley (Leander Club/Cambridge/16.09.85)/
Alex Gregory (Leander Club/Wormington/11.03.84)/
Pete Reed (Leander Club/Nailsworth/27.07.81)/
Mohamed Sbihi (Molesey BC/Surbiton/27.03.88)/
Andrew Triggs Hodge (Molesey BC/Hebden/03.03.79)/
George Nash (Molesey BC/Guildford/02.10.89)/
Will Satch (Leander Club/Henley-on-Thames/09.06.89)/
Phelan Hill (cox) (Leander Club/Bedford/21.07.79)
Coach: Jürgen Grobler

Single scull

Alan Campbell (Tideway Scullers School/Coleraine/09.05.83)
Coach: John West

Double scull

Matt Langridge (Leander Club/Northwich/20.05.83)/
Bill Lucas (London RC/Kingswear/13.09.87)
Coach: Mark Banks

Quadruple scull

Graeme Thomas (Agecroft RC/Preston/08.11.88)/
Sam Townsend (Reading Univ BC/Reading/26.11.85)/
Charles Cousins (Leander Club/Willingham/13.12.88)/
Peter Lambert (Leander Club/Henley-on-Thames/03.12.86)
Coach: Paul Stannard

Sculling Spare

Jonathan Walton (Leander Club/Leicester/06.10.90)

Pair & Sweep Reserves under consideration from:

Paul Bennett (Univ of London BC/Leeds/16.12.88)/
Oliver Cook (Univ of London BC/Windsor/05.06.90)/
James Foad (Molesey BC/Southampton/20.03.87)/
Matt Gotrel (Leander Club/Chipping Campden/01.03.89)/
Coach: Rob Dauncey

LIGHTWEIGHTS

WOMEN

Double scull

Kathryn Twyman (Wallingford RC/Oxford/29.03.87)/
Imogen Walsh (London RC/Inverness/17.01.84)
Coach: Paul Reedy

Single scull

Ruth Walczak (Molesey BC/Rochdale/15.09.88)
Coach: Paul Reedy

MEN

Four

Adam Freeman-Pask (Reading Univ BC/Windsor/19.06.85)/
William Fletcher (Leander Club/Chester-le-Street/24.12.89)/
Jonathan Clegg (Leander Club/Maidenhead/14.07.89)/
Chris Bartley (Leander Club/Chester/02.02.84)
Coach: Rob Morgan

Pair

Sam Scrimgeour (Imperial College BC/Fofar/28.01.88)/
Mark Aldred (London RC/London/18.04.87)
Coach: Rob Morgan

Double Scull

Richard Chambers (Leander Club/Coleraine/10.06.85)/
Peter Chambers (Oxford Brookes Univ BC/Coleraine/14.03.90)
Coach: Darren Whiter

Single scull

Jamie Kirkwood (Leander Club/Cresswell/30.08.89)
Coach: Darren Whiter

PARA-ROWING

MEN

Arms-Shoulders Single Scull

Tom Aggar (Royal Docks RC/London/24.05.84)
Coach: Tom Dyson

MIXED

Legs-Trunk-Arms Coxed Four

Pamela Relph (Leander Club/Aylesbury/14.11.89)
Naomi Riches (Marlow RC/Harrow/15.06.83)
James Fox (Univ of London/Peterborough/02.05.92)
Oliver Hester (Henley RC/Henley-on-Thames/18.02.90)
Oliver James (cox) (Leander Club/Henley-on-Thames/05.10.90)
Coach: Mary McLachlan

==================================================
CONTACT DETAILS

For media enquiries about this event please contact:

Caroline Searle or Miranda Edwards: [email protected] or 01225 384 211 or 07831 755351

GB Rowing Team website, including full rower biogs: www.gbrowingteam.org.uk

Follow us on:

Facebook: www.facebook.com/gbrowingteam
Twitter: www.twitter.com/gbrowingteam
Youtube: www.youtube.com/gbrowingteam

==================================================
THE GB ROWING TEAM is supported by the Lottery through UK Sport and has Science in Sport as a supplier.

Support your Sport

Buy replica kit today

widget__hero__image
Show your support for the GB Rowing Team with our range of Mizuno GB Rowing Replica Kit

Shop Now