London 2012 Day 7: GB has 47 rowers in the top six in the world

As the final two days of rowing begin at Eton-Dorney David Tanner, GB Rowing Team Performance Director, has expressed his pride in a squad where every single rower has qualified for the Olympic finals.

“It has been fantastic to have 13 boats in finals here. That means 47 rowers in the top six in the world and I am sure that this is the best by far of any nation and the best by far and further for Great Britain.

“It shows the depth of our squad, the quality of our coaching and support team and I am very, very proud of this squad.

“Equally, we are grateful to the lottery for the funding we receive for the squad and to our backers across the four-year period”.

British Rowing is the governing body for all rowing within the United Kingdom of Great Britain & Northern Ireland.

The GB Rowing Team trains, prepares and selects crews to represent Great Britain in international competitions at junior, U23 and senior level, from Under 16s to World Cups, World Championships the Olympic Games and the Paralympic Games.

The GB Rowing Team has a proud history as one of GB’s most successful Olympic sports producing World and Olympic Champions from across the UK.

GB Rowing Team website: https://www.britishrowing.org/gb-rowing-team
GB Rowing Team Twitter: http://www.twitter.com/gbrowingteam
GB Rowing Team Facebook: http://www.facebook.com/gbrowingteam

Open All

Crew List

Crews listed Bow to Stroke followed by
(Club, Home Town, Date of Birth)

OPEN WOMEN

Pair
Helen Glover (Minerva Bath, Penzance, 17/06/86)
Heather Stanning (Army RC, Lossiemouth, 26/01/85)
Coach: Robin Williams

Eight
Olivia Whitlam (Agecroft RC, Warrington, 16/09/85)
Louisa Reeve (Leander Club, London, 17/05/84)
Jessica Eddie (Univ of London BC, Durham, 07/10/84)
Lindsey Maguire (Wallingford RC, Edinburgh, 15/01/82)
Natasha Page (Gloucester RC, Hartpury, 30/04/85)
Annabel Vernon (Leander Club, Wadebridge, 01/09/82)
Katie Greves (Leander Club, Oxford, 02/09/82)
Victoria Thornley (Leander Club, Wrexham, 30/11/87)
Caroline O’Connor (cox) (Oxford Brookes Univ BC, Ealing, London, 25/04/83)
Coach: Nick Strange

Double Scull
Anna Watkins (Leander Club, Leek, Staffs, 13/02/83)
Katherine Grainger (St Andrew BC, Aberdeen, 12/11/75)
Coach: Paul Thompson

Quadruple Scull
Melanie Wilson (Imperial College BC, London, 25/06/84)
Debbie Flood (Leander Club, Guiseley, W. Yorks, 27/02/80)
Frances Houghton (Leander Club, Oxford, 19/09/80)
Beth Rodford (Gloucester RC, Gloucester, 28/12/82)
Coach: Ade Roberts

Spares
Jo Cook (Leander Club, Sunbury-on-Thames, 22/03/84)
Emily Taylor (Leander Club, Lincoln, 28/06/87)

OPEN MEN

Pair
George Nash (Molesey BCGuildford, 02/10/89)
Will Satch (Leander Club, Henley-on-Thames, 09/06/89)
Coaches: Christian Felkel & John West

Four
Alex Gregory (Leander Club, Wormington, 11/03/84)
Pete Reed (Leander Club, Nailsworth, Glos, 27/07/81)
Tom James (Molesey BC, Wrexham, 11/03/84)
Andrew Triggs Hodge (Molesey BC, Hebden, N. Yorks, 03/03/79)
Coach: Jürgen Grobler

Eight
Alex Partridge (Leander Club, Alton, Hants, 25/01/81)
James Foad (Molesey BC, Southampton, 20/03/87)
Tom Ransley (York City RC, Cambridge, 06/09/85)
Richard Egington (Leander Club, Knutsford, 26/02/79)
Mohamed Sbihi (Molesey BC, Surbiton, 27/03/88)
Greg Searle (Molesey BC, Marlow, 20/03/72)
Matt Langridge (Leander Club, Northwich, 20/05/83)
Constantine Louloudis (Leander Club, London, 15/09/91)
Phelan Hill (cox) (Leander Club, Bedford, 21/07/79)
Coaches: Christian Felkel & John West

Single Scull
Alan Campbell (Tideway Scullers School, Coleraine, 09/05/83)
Coach: Bill Barry

Double Scull
Bill Lucas (London RC, Kingswear, 13/09/87)
Sam Townsend (Reading Univ BC, Reading, 26/11/85)
Coach: Mark Earnshaw

Quadruple Scull
Stephen Rowbotham (Leander Club, Winscombe, Somerset, 11/11/81)
Charles Cousins (Reading Univ BC, Willingham, Cambs, 13/12/88)
Tom Solesbury (Leander Club, Petts Wood, Kent, 23/09/90)
Matthew Wells (Leander Club, Hexham, Northumberland, 19/04/79)
Coach: Mark Banks

Spares
Marcus Bateman (Leander Club, Torquay, 16/09/82)
Cameron Nichol (Molesey BC, London, 26/06/87)

LIGHTWEIGHT WOMEN

Double Scull
Sophie Hosking (London RC, Wimbledon, 25/01/86)
Katherine Copeland (Tees RC. Ingleby Barwick, Stockton-on-Tees, 01/12/90)
Coach: Paul Reedy

LIGHTWEIGHT MEN

Four
Peter Chambers (Oxford Brookes Univ BC, Coleraine, 14/03/90)
Rob Williams (London RC, Maidenhead, 21/01/85)
Richard Chambers (Leander Club, Coleraine, 10/06/85)
Chris Bartley (Leander Club, Chester, 02/02/84)
Coach: Rob Morgan

Double Scull

Zac Purchase (Marlow RC, Tewkesbury, 02/05/86)
Mark Hunter (Leander Club, Romford, Essex, 01/07/78)
Coach: Darren Whiter

Spare
Adam Freeman-Pask (Imperial College BC, Windsor, 19/6/85)

TEAM SUPPORT
David Tanner: Team Leader
Maurice Hayes: Equipment Manager
Ann Redgrave: Doctor
John Tetley: Boatman
Mark Edgar: Physio / Head of Rowing Medical Service
Caroline Searle: Press Officer
Sally Brown: Physio
Maggie Netto: Asst. Team Leader *
Liz Arnold: Physio
Jo Bates: Administrator *
Karen Burn: Physio *
Mark Homer: Sports Scientist
Craig Williams: Sports Scientist
Chris Shambrook: Psychologist *
Alistair Patterson: Performance Analyst *

* Non-Accredited Team Support

Contact Info

For background information about the The GB Rowing Team contact the Press office via comms@gbrowingteam.org.uk or 07831 755351

For picture requests please contact: GBRTpressoffice@gbrowingteam.org.uk

GB Rowing Team website, including full rower biogs: www.gbrowingteam.org.uk

Follow us on

FacebookTwitterYouTube

widget__hero__image
Without our members, we wouldn't be able to provide the guidance, support and emergency funding that we have been able to during the COVID-19 pandemic. Please consider continuing to support our sport by renewing or purchasing your British Rowing membership today.

Renew Today

Support your Sport

Buy replica kit today

widget__hero__image
Show your support for the GB Rowing Team with our range of Mizuno GB Rowing Replica Kit

Shop Now