GB Rowing Team junior men’s eight through to World final

The GB Rowing Team’s junior men’s eight today reached the final of the World  Rowing Junior Championships after an emphatic win over the USA while the  junior men’s quadruple scull also won their heat to reach the semi-finals.

On the second day of racing at Eton-Dorney, the Olympic venue, the men’s four also moved safely from their repechage into the semi-finals as the rain poured down on a Championships which is also a test-run for the 2012 Olympic and Paralympic organises.

A full grandstand cheered as the eight of Rob Wickstead, Alexander Lloyd, John  Carter, Jamie Copus, Luke Briggs, Edward Munno, Frederic Vystavel, Cameron MacRitchie and cox Ed Bosson were almost five seconds clear of the USA who were pipped on the line to second by Spain in a photo finish.

“The eight had a very strong first race, has shown it’s got some pace and perhaps set a standard for the final on Saturday,” said GB Team Manager, John Layng.

Marcus Bowyer, who is part of the GB Rowing Team’s World Class Start programme sponsored by Siemens, turned 18 on Tuesday and celebrated with Jack Beaumont Luke Moon and Lewis Sloan in the quad after putting in a terrific push to hold off Germany for the sole automatic qualifying spot in 6:28.38, with clear water  back to Canada in third.

“The boys quad have laid down a serious marker for the other crews in the event,”  said Layng.

Seven of the eight GB crews were in action in front of the crowds today and the junior women’s four also gave the British fans something to cheer in the first race, rowing through Australia in the final 500m of the 2012 Olympic course to finish second behind New Zealand.

Elizabeth Horne, Nicole Lamb, Anastasia Chitty and Amber de Vere kept pace just behind the two Antipodean crews before making their move but will still have to qualify for the final via the repechage.

The men’s coxed four of Charlie Shaw, Rufus Eadie, Felix Newman, stroke Alex Wilding and cox Ed Bosson were third after a close race  but will race a repechage having finished behind Italy and Australia.

Also due another race to qualify for the semi-finals are Ed Grisedale and Joseph Guppy who pulled up through their field in the double scull from sixth to finish third, just six-tenths of a second behind Holland with both crews trailing winners  Slovenia in the only automatic qualification place.

Oleg Isaev and Andrew Brown finished fifth in the junior men’s pair and race again tomorrow morning to try and progress.

“Some of the crews have found out more about themselves than they knew beforehand and have a better idea of what to do tomorrow”, said Layng.

“One of the things about juniors is it is the first time these guys will have raced together at this level. It lets them know what they need to do and how much they can push themselves.”  

Friday’s racing at the WRJC runs from 10am to 12:45pm.

SCROLL DOWN FOR MORE
=============================================================
=============================================================

RESULTS (for GB crews only – for full results go to www.worldrowing.com)
2011 World Rowing Championships, Eton Dorney Lake
August 3-7, 2011

Heats – Aug 4

JUNIOR WOMEN

Coxless Four (JW4-)

1. New Zealand 7:19.99
2. Elizabeth Horne/Nicole Lamb/Anastasia Chitty/Amber de Vere (GREAT
     BRITAIN) 7:21.59
3. Australia 7:23.19
4. Italy 7:35.29
5. Ukraine 7:42.60
6. Czech Republic 7:45.37

JUNIOR MEN       

Pair    

1. Germany 7:18.17
2. Serbia 7:18.90
3. Spain 7:27.07
4. Slovenia 7:30.47
5. Oleg Isaev/Andrew Brown (GREAT BRITAIN) 7:33.79

       
Eight       

1. Rob Wickstead/Alexander Lloyd/John Carter/Jamie Copus/Luke Briggs/
     Edward Munno/Frederic Vystavel/Cameron MacRitchie/Ed Bosson (cox)
     (GREAT BRITAIN) 6:10.04
2. Spain 6:15.17
3. USA 6:15.35
4. Czech Republic 6:18.01

       
Coxed Four

1. Italy 6:47.68
2. Australia 6:48.33
3. Charlie Shaw/Alex Wilding/Rufus Eadie/Felix Newman/Alastair Camm (cox)
     (GREAT BRITAIN) 6:54.30       
4. Ukraine 6:54.37
5. Serbia 7:04.41
       
Double Scull
       
1. Slovenia 7:04.61
2. Holland 7:08.05
3. Ed Grisedale/Joseph Guppy (GREAT BRITAIN) 7:08.05
4. Estonia 7:13.33
5. Mexico 7:15.36
6. South Africa 7:23.76
       
Quadruple Scull
       
1. Jack Beaumont/Luke Moon//Marcus Bowyer/Lewis Sloan (GREAT BRITAIN)
     6:28.38
2. Germany 6:30.70
3. Canada 6:42.91
4. Japan 6:47.79
5. Croatia 6:51.47

Repechage

JUNIOR MEN

Four       

1. Greece 6:32.39
2. William Kenworthy/Adam Janes/Callum Jones/Vassilis Ragoussis (GREAT
     BRITAIN) 6:35.46
3. Poland 6:37.11
4. Australia 6:37.11
5. Bulgaria 6:44.26
6. South Africa 6:47.48

SCROLL DOWN FOR MORE
=============================================================
=============================================================

GB ROWING JUNIOR TEAM CREW-LIST
(Name/Club/Home town)

2011World Rowing Junior Championships, Eton Dorney Lake
August 3-7, 2011
(Listed bow to stroke)

JUNIOR WOMEN

Coxless Four (JW4-)

Anastasia Chitty (Canford School/Canford, Dorset)/
Amber de Vere (Sir William Borlase’s Grammar School/Marlow, Bucks)/
Elizabeth Horne (Lady Eleanor Holles School/London)/
Nicole Lamb (Durham School/Hexham, Northumberland)

Coach: Frances Fletcher – Lady Eleanor Holles School

Quadruple Scull (JW4x)

Katie Bartlett (Nottingham RC/Aspley, Nottingham)/
Jessica Leyden (Hollingworth Lake RC/Todmorden, W.Yorkshire)/
Klara Weaver (Latymer School/London)/
Lucy Burgess (Runcorn RC/Runcorn)

Coach: Richard Boulton – GB Rowing Team

JUNIOR MEN       

Pair       

Oleg Isaev (Hampton School BC/London)/
Andrew Brown (Yarm School BC/Yarm, Stockton-on-Tees)

Coach: Mark Woodcock       
       
Four       

William Kenworthy (Eton College BC/Leatherhead)/
Adam Janes (St Peter’s School BC/York)/
Callum Jones (St Edward’s School BC/Nottingham)/
Vassilis Ragoussis (Abingdon School BC/Abingdon)

Coach: Colin Greenaway       
       
Eight       

Rob Wickstead (Hampton School BC/London)/
Alexander Lloyd (Hampton School BC/Hampton)/
John Carter (Abingdon School BC/Didcot)/
Jamie Copus (Abingdon School BC/Wallingford)/
Luke Briggs (Eton College BC/Iver, Bucks)/
Edward Munno (Bedford Modern School BC/Brickhill, Bedfordshire)/
Frederic Vystavel (Eton College BC/Marbella, Spain)/
Cameron MacRitchie (St Edward’s School BC/Oxford)/
Ed Bosson (cox) (Radley College BC/Beaconsfield, Bucks)

Coach: John Gearing       
       
Coxed Four
       
Charlie Shaw (Radley College BC/Waterlooville, Hampshire)/
Alex Wilding (Canford School BC/Wimborne, Dorset)/
Rufus Eadie (Radley College BC/Oxton, Nottinghamshire)/
Felix Newman (Abingdon School BC/Christmas Common, Oxfordshire)/
Alastair Camm (cox) (Eton College BC/Souldern, Oxfordshire)

Coach: Ian Dryden       
       
Double Scull
       
Ed Grisedale (Northwich RC/Congleton, Cheshire)/
Joseph Guppy (Eastbourne RC/Eastbourne)

Coach: Tom Jost       
       
Quadruple Scull
       
Jack Beaumont (Maidenhead RC/Maidenhead)/
Luke Moon (The Kings School Canterbury BC/Deal, Kent)/
Marcus Bowyer (Exeter RC/Ottery St Mary, Devon)/
Lewis Sloan (The Windsor Boys School BC/Old Windsor, Berks)

Coach: Ian Lawson       
   
SUPPORT STAFF

Team Manager: John Layng, Emanuel School       
Lead Coach: Richard Boulton, GB Rowing Team
Asst. Lead Coach: Paul Stannard, GB Rowing Team
Equipment Manager: Bret King, GB Rowing Team
Doctor: Lucy Free
Physio: Rachel Burr

SCROLL DOWN FOR MORE
=============================================================
=============================================================
PROVISIONAL WRJC SCHEDULE

Wednesday 3 August
Draw, Jury Inspection, Heats (racing scheduled for 1700-1815 only)

Thursday 4 August
Heats & Repechages (provisional race schedule from 0930-1330)

Friday 5 August
Repechages & Quarter Finals (provisional race schedule from 1000-1230)

Saturday 6 August
Semi Finals & Finals (provisional race schedule from 1000-1600)

Sunday 7 August
Finals & Closing Ceremony (provisional race schedule from 0930-1530)

=============================================================
=============================================================

MORE INFORMATION

WRJC website: www.wrjc2011.com
Eton Dorney Lake website: www.dorneylake.co.uk
GB Rowing Team website: www.BritishRowing.org

*SIEMENS is the high performance partner of the GB Rowing Team
(as such they sponsor all the Olympic and Paralympic Class
boats in the senior squad and add value to the GB Rowing
Teams’ Start and High Performance Programme in Clubs Schemes)

SCROLL DOWN FOR MORE
=============================== ===============================
==============================================================
KEY DATES FOR 2011

This important season for the nation’s top rowers
culminates in the World Championships and
Olympic and Paralympic qualifying regatta:

BLED, SLOVENIA, FROM AUGUST 28 – SEPTEMBER 4, 2011

Britain will seek to qualify boats into as many Olympic
and Paralympic classes as possible here rather than
through the last-chance final Olympic qualifying regatta in Lucerne
from May 20-23, 2012 and Paralympic qualifying regatta in Belgrade
from May 4-6, 2012.

Meanwhile, here are some additional dates of note for the
GB squad for the remainder of 2011:

KEY DATES FOR YOUR 2011 DIARY

AUGUST

4-7
World Rowing Junior Championships, Dorney Lake, Eton
(this is also the Olympic and Paralympic test event)

28 – 4 September
WORLD ROWING CHAMPIONSHIPS, Bled, Slovenia

SEPTEMBER

16-18
European Rowing Championships, Plovdiv, Bulgaria.

SCROLL DOWN FOR MORE
=============================== ===============================

CONTACT DETAILS
For media enquiries about The GB Rowing Teams please contact:

Caroline Searle, Andy Sloan or Miranda Edwards on:

T:  (01225) 443998
M:  CAROLINE (07831) 755351
M:  ANDY (07714) 168391

e:  [email protected]

GB Rowing Team website www.gbrowingteam.org.uk – full biogs available
here.

Follow us on Facebook:  www.facebook.com/gbrowingteam
Follow us on twitter @gbrowingteam: www.twitter.com/gbrowingteam
See our season’s preview on YouTube

=============================== ===============================

The GB Rowing Squad is supported by the National Lottery
Sports Fund as part of UK Sport’s Podium Programme.

GB Rowing Team News bulletins are issued by the GB Rowing Team office

Support your Sport

Buy replica kit today

widget__hero__image
Show your support for the GB Rowing Team with our range of Mizuno GB Rowing Replica Kit

Shop Now