Four medals for GB Rowing Team Paralympic class boats in Munich

All four GB Paralympic-class crews won world cup medals in Munich this evening.

Tom Aggar continued his unbeaten run since 2007 by winning the adaptive men’s single scull final by a considerable distance in Munich this evening at the season’s only world cup for adaptive racers.

The Londoner burst onto the scene with his performances on the same Munich course at the 2007 World Championships.

“I don’t really count the wins”, said Aggar who established a lead at 250m gone and kept piling on the pressure.  “I just want to continue to try and lay down personal bests. I wasn’t far off that today”.

His gold was followed by a ground-breaking performance for GB in the adaptive mixed double scull when Captain Nick Beighton, a relatively recent recruit to the sport, took bronze with Samantha Scowen, who was a world championships finalist in 2009.

Beighton and Scowen had the strength and determination to create their medal opportunity today in a tough final. 

“We’ve done something no other GB double has done before”, said Scowen.

“We now know that we can be competitive with some of the best crews in the world. So now we’ve got to go back and work hard and see if we can progress”, said Beighton.

The final medal podium of the day was somewhat over-run by GB rowers.  Both of the nation’s mixed adaptive coxed fours won medals – the first string crew featuring newcomers Pam Relph and the cox Lily van den Broecke won gold – despite 2009 world medallist Dave Smith catching a considerable crab with 300m to go and the second GB boat took bronze. Germany
split them with silver.

Naomi Riches of the gold medal combination said: “The race went pretty well, we stayed relaxed and long which we knew we had to do to pull to our best. We had a scary moment towards the end but we regained our composure and our rhythm. We were determined not to let Germany catch us – we really wanted that gold medal”.

Dave Smith from the same crew said: “It’s an amazing feeling to win gold especially after making such a big mistake. It’s a long time since I last raced (in Poznan 2009) and a long way back from rehab and it was just one of those things. But we recovered quickly and after another racing start we thankfully managed to keep it all together”.

Ryan Chamberlain, back after an operation over the winter, was delighted with his crew’s bronze medal.  “It’s great to be back racing.  We are a very competitive squad and it is good to see both crews getting medals”.

“We talked about it in the squad this week about both crews getting a medal”, said the cox Rhiannon Jones.
“It’s great to see us all achieve that”.

SCROLL DOWN FOR MORE
=============================== ===============================
RESULTS
(races featuring GB Rowing Team crews only – full
results at www.worldrowing.com)

A FINALS

AS Men’s Single Sculls

1. Tom Aggar (GREAT BRITAIN) 4:54.59
2. Alexey Chuvashev (Russia 1) 5:08.49
3. Benjamin Houlison (Australia 1) 5:10.01
4. Erik Horrie (Australia 2) 5:12.07
5. Luciano Luna de Oliveira (Brazil) 5:13.03
6. Pascal Daniere (France) 5:13.77

TA Mixed Double Sculls

1. Dmytro Ivanov/Iryna Kyrychenko (Ukraine) 4:11.79
2. Perle Bouge/Stephane Tardieu (France) 4:12.24
3. Nicholas Beighton/Samantha Scowen (GREAT BRITAIN)
4:14.51
4. John Maclean/Kathyrn Ross (Australia) 4:16.65
5. Daniele Stefanoni/Silvia De Maria (Italy) 4:20.08
6. Reuven Magnagey/Olga Sokolov (Israel) 4:30.02

LTA Mixed Coxed Four

1. Pamela Relph/Naomi Riches/David Smith/James Roe/
     Lily Van Den Broecke (cox) (GREAT BRITAIN 1) 3:29.92
2. Germany 3:34.09
3. Kelsie Gibson/Katherine Jones/Luke Almond/
     Ryan Chamberlain/Rhiannon Jones (cox)
     (GREAT BRITAIN 2) 3:34/09
4. France 3:38.56
5. Ireland 3:40.13
6. Ukraine 3:41.73

SCROLL DOWN FOR MORE
=============================== ===============================
TV COVERAGE OF ROWING WORLD CUPS THIS SEASON

BBC TV Sport is broadcasting rowing at these
times this season:

World Cup 1 Munich, Germany

Sunday 29 May 
10.00 – 13.15 Live on the Red Button/online

Monday 30 May
13.00 – 14.30  Highlights Package BBC2 and on-line
and afterwards on the i-player

World Cup 2  Hamburg, Germany

Sunday 19 June

09.20 – 13.20 – Live on the red button/online
12.30 – 13.45 – Highlights package on BBC2 and online
and afterwards on i-player

World Cup 3, Lucerne, Switzerland

Sunday 10 July
09.45 – 11.15 Live on the Red Button/online
12.30 – 14.30 Red Button/Online

Monday 11 July
13.00 – 14.30  Highlights package on BBC2 and online
and afterwards on the i-player

SCROLL DOWN FOR MORE
=============================== ===============================
CREW LISTS

GB ROWING TEAM CREW-LISTS
2011 World Cup Regatta, Munich,
Germany, 27 – 29 May 2011
(listed bow to stroke plus cox)

OPEN

WOMEN

Pair

Helen Glover (Minerva Bath/Penzance/17.06.86)/
Heather Stanning (Army RC/Lossiemouth/26.01.85)

Coach: Robin Williams

Eight

Jo Cook (Leander Club/Sunbury-on-Thames/22.03.84)/
Emily Taylor (Leander Club/Lincoln/28.06.87)
Katie Solesbury (Leander Club/Oxford/02.09.82)/
Alison Knowles (Thames RC/Bournemouth/27.03.82)/
Jessica Eddie (Univ of London BC/Durham/07.10.84)/
Louisa Reeve (Leander Club/London/16.05.84)/
Natasha Page (Gloucester RC/Hartpury/30.04.85)/
Lindsey Maguire (Wallingford RC/Edinburgh/15.01.82)/
Caroline O’Connor (Oxford Brookes Univ BC/Ealing, London/25.04.83)

Coach: Nick Strange

Double scull

Katherine Grainger (St. Andrew BC/Aberdeen/12.11.75)/
Melanie Wilson (Imperial College BC/London/01.09.82)/

Coach: Paul Thompson

Quadruple scull

Annabel Vernon (Leander Club/Wadebridge/01.09.82)/
Beth Rodford (Gloucester RC/Gloucester/28.02.82)/
Frances Houghton (Leander Club/Oxford/19.09.80)/
Debbie Flood (Leander Club/Guiseley/27.02.80)

Coach: Ade Roberts

Single scull

Victoria Thornley (Leander Club/Wrexham/30.11.87)

OPEN

MEN

Pair

Pete Reed (Leander Club/Nailsworth, Glos/27.07.81)/
Andrew Triggs Hodge (Molesey BC/Hebden, N. Yorks/03.03.79)

Coach: Jürgen Grobler

Four

Matthew Langridge (Leander Club /Northwich/20.05.83)/
Richard Egington (Leander Club/Knutsford/26.02.79)/
Tom James (Molesey BC/Wrexham/11.03.84)/
Alex Gregory (Leander Club /Wormington, Glos/11.03.84)

Coach: John West

Eight

Alex Partridge (Leander Club /Alton, Hants/25.01.81)/
Nathaniel Reilly O’Donnell (Univ of London BC/Durham/13.04.88)/
Cameron Nichol (Molesey BC/Glastonbury/26.06.87)/
Will Satch (Leander/Henley-on-Thames/09.06.89)/
Mohamed Sbihi (Molesey BC/Surbiton/27.03.88)/
Greg Searle (Molesey BC/Marlow/20.03.72)/
Tom Ransley (York City RC/Cambridge/06.09.85)/
Daniel Ritchie (Leander Club/Herne Bay/06.01.87)/
Phelan Hill (Leander Club/Bedford/21.07.79)

Coach: Christian Felkel

Single scull

Alan Campbell (Tideway Scullers School/Coleraine/09.05.83)

Coach: Bill Barry

Double scull

Matthew Wells (Leander Club/Hexham, Northumberland/19.04.79)/
Marcus Bateman (Leander Club/Torquay/16.09.82)

Coach: Mark Earnshaw

Quadruple scull

Stephen Rowbotham (Leander Club/Winscombe, Somerset/11.11.81)/
Tom Solesbury (Leander Club/Petts Wood, Kent/23.09.80)/
Bill Lucas (London RC/Kingswear/13.09.87)/
Sam Townsend (Reading Univ BC/Reading/26.11.85)

Coach: Mark Banks

LIGHTWEIGHT

WOMEN

Double scull – Boat 1

Hester Goodsell (Imperial College BC/London/27.06.84)/
Sophie Hosking (London RC/Wimbledon/25.01.86)

Coach: Paul Reedy

Double scull – Boat 2

Kathryn Twyman (OUWBC/Edmonton, Canada/29.03.87)
Andrea Dennis (Imperial College BC/Oxford/03.01.82)/

Coach: Paul Reedy

Single scull (U23)

Katherine Copeland (Tees RC/Ingleby Barwick, Stockton-on-Tees/01.12.90)

Coach: James Harris

LIGHTWEIGHT

MEN

Double scull

Zac Purchase (Marlow RC/Tewkesbury/02.05.86)/
Mark Hunter (Leander Club /Romford, Essex/01.07.78)

Coach: Darren Whiter
Four – Boat 1

Richard Chambers (Leander Club /Coleraine/10.06.85)/
Paul Mattick (Leander Club /Frome, Somerset/25.04.78)/
Rob Williams (London RC/Maidenhead/21.01.85)/
Chris Bartley (Leander Club/Chester/02.02.84)

Coach: Rob Morgan

Four – Boat 2 (U23)

John Preston (Reading Uni BC/Durham/16.04.89)/
Jono Clegg (Leander/Maidenhead/14.07.89)/
Will Fletcher (Durham Uni BC/Chester-le-Street/24.12.89)/
Jamie Kirkwood (Imperial College BC/Newcastle/30.8.89)

Coach: Rob Dauncey

Pair – Boat 1

Chris Boddy (Leander Club /Stockton-on-Tees/16.11.87)/
Adam Freeman-Pask (Imperial College BC/Windsor/19.06.85)

Coach: Rob Morgan

Pair – Boat 2 (U23)

Peter Chambers (Oxford Brookes Uni BC/Coleraine/14.3.90)
Kieren Emery (Leander Club/Newcastle/1.6.90)

Coach: Pete Sheppard

ADAPTIVES

MEN

Arms & shoulders single scull (ASM1x)

Tom Aggar (Royal Docks RC/London/24.05.84)

Coach: Tom Dyson

Trunk & arms mixed double scull (TAMix2x)

Nick Beighton (Guildford RC/Yateley/29.09.81)
Sam Scowen (Dorney BC/Wokingham/29.10.87)

Coach: Tom Dyson

Legs, trunk & arms mixed coxed four (LTAMix4+)

(Boat 1)
Pamela Relph (Birmingham Uni BC/Aylesbury/14.11.89)
Naomi Riches (Marlow RC/Harrow/15.06.83)
David Smith (Reading Uni BC/Dunfermline/21.04.78)
James Roe (Stratford upon Avon BC/ Stratford upon Avon/28.03.88)
Lily van den Broecke (cox) (Headington School BC/Oxford/08.01.92)

Coach: Mary McLachlan

(Boat 2)
Kelsie Gibson (Maidstone Invicta RC)
Kate Jones (Imperial College BC/Eskdale Green, Cumbria/28.02.86)
Luke Almond (Worcester RC/ Bromyard, Herefordshire/14.05.90)
Ryan Chamberlain (Imperial College BC /Wandsworth, London/03.04.86)
Rhiannon Jones (cox) (Ross RC/Hereford/16.09.87)

Coach: Mary McLachlan

MANAGEMENT & SUPPORT STAFF

Performance:

Team Manager & Performance Director: David Tanner
Chief Coach Men: Jürgen Grobler
Chief Coach Women & Lightweights: Paul Thompson
Assistant Team Manager (Adaptives): Louise Kingsley

Media/Admin/Logistics:

Assistant Team Manager (admin): Maggie Netto
Sponsorship Liaison: Fran Bullock
Resources Manager: Maurice Hayes
Boatman: John Tetley
Press Officer: Caroline Searle

SCROLL DOWN FOR MORE
=============================== ===============================
WORLD CUP SCHEDULE

SUNDAY 29 MAY

FINALS  (all Olympic classes)

11.00 – 14.00 Sunday 29 May

(B finals:  09.30 – 10.10 Sunday 29 May).

The next two world cups are:

Hamburg, Germany, 17-19 June
Lucerne, Switzerland, 8-10 July

SCROLL DOWN FOR MORE
=============================== ===============================
KEY DATES FOR 2011

This important season for the nation’s top rowers
culminates in the  World Championships and
Olympic qualifying regatta:

BLED, SLOVENIA, FROM AUGUST 28 – SEPTEMBER 4, 2011

Britain will seek to qualify boats into as many Olympic
and Paralympic classes as possible here rather than
through the last-chance final qualifying regatta in Lucerne
from May 20-23, 2012.

Meanwhile, here are some additional dates of note for the
GB squad for the remainder of 2011:

KEY DATES FOR YOUR 2011 DIARY

MAY

27-29
Rowing World Cup 1, Munich Germany

JUNE

17-19
Rowing World Cup II, Hamburg, Germany

Henley Women’s Regatta

29- July 3
Henley Royal Regatta

JULY

8-10
Rowing World Cup III, Lucerne, Switzlerand

19
Announcement of the World Championships Team

21-24
World Rowing U23 Championships, Amsterdam, Netherlands

29-31
Coupe de la Jeunesse, Linz, Austria

AUGUST

4-7
World Rowing Junior Championships, Dorney Lake, Eton
(this is also the Olympic test event)

28 – 4 September

WORLD ROWING CHAMPIONSHIPS, Bled, Slovenia

SEPTEMBER

16-18
European Rowing Championships, Plovdiv, Bulgaria.

SCROLL DOWN FOR MORE
=============================== ===============================
CONTACT DETAILS
For media enquiries about The GB Rowing Teams please contact:

Caroline Searle or Miranda Edwards on:

T:  (01225) 443998
M:  (07831) 755351

e:  [email protected]

GB Rowing Team website www.gbrowingteam.org.uk – full biogs available
here.

Follow us on Facebook:  www.facebook.com/gbrowingteam
Follow us on twitter:  gbrowingteam
See our season’s preview on YouTube
=============================== ===============================
SCROLL DOWN FOR MORE

The GB Rowing Squad is supported by the National Lottery
Sports Fund as part of UK Sport’s Podium Programme.

GB Rowing Team News bulletins are issued by the GB Rowing Team office

Support your Sport

Buy replica kit today

widget__hero__image
Show your support for the GB Rowing Team with our range of Mizuno GB Rowing Replica Kit

Shop Now