Two crews already through to finals at world junior championships

The GB Rowing Team opened its 2009 world junior championships campaign in Brive-la-Gaillarde, France, today by qualifying two boats directly into Saturday’s finals as heat winners – the boys’ eight and girls’ four.

The boys’ eight were particularly impressive, leading their heat through all the timing points to qualify for Saturday’s final.

Great Britain also won heats in the boys’ four and through Rachel Gamble-Flint in the girls’ single scull on a day of near-perfect racing conditions in Brive.

Both Gamble-Flint, now through to a quarter-final tomorrow, and the boys’ four, through to Friday’s semi-finals, led throughout.

The GB boys’ pair were second in their heat, putting them through to tomorrow’s quarter-finals.

The girls’ quadruple scull and the boys’ coxed four both missed direct qualification today and now race in tomorrow’s repechages.

"We’ve had some pleasing results today", said GB Team Manager John Layng.  "The heats today allowed our crews to blow the cobwebs away but the real racing is still to come from here on in".

Tomorrow’s racing programme begins at 08.30 and finishes at 12.20 UK time. GB crews will be racing in the repechages of the girls’ quadruple scull and boys’ coxed four and in the quarter-finals of the boys’ pair and girls’ single scull.

RESULTS
(Events featuring GB crews only)

JUNIOR

GIRLS

Four

1.  Amber Anderson/Olivia Carnegie-Brown/Caragh McMurty/
     Brianna Stubbs (GREAT BRITAIN) 7:01.29
2.  China 7:06.57
3.  USA 7:08.23
4.  Belarus 7:16.38

Single scull

1.  Rachel Gamble-Flint (GREAT BRITAIN) 7:53.97
2.  Cuba 7:56.85
3.  Bulgaria 7:58.82
4.  Latvia 8:08.24
5.  Tunisia 8:30.03

Quadruple scull

1.  Australia 6:49.78
2.  Croatia 6:54.20
3.  Rosa Atkinson/Helen Preston/Eleanor Piggott/Phoebe Lucas
     (GREAT BRITAIN) 6:56.07
4.  Denmark 7:13.65
5.  Ireland 7:24.08

BOYS

Pair

1.  Croatia 6:50.07
2.  Nick Clarke/Tom Edwards (GREAT BRITAIN) 6:53.19
3.  USA 7:00.58
4.  Brazil 7:10.60
5.  China 7:18.31

Coxed four

1.  Germany 6:19.54
2.  Australia 6:25.50
3.  France 6:26.22
4.  Charlie Rendle/Charles Herbert/Etran Hazine/Felix
     Wood/Rory Copus (GREAT BRITAIN) 6:29.63
5.  Italy 6:37.53
6.  Croatia BUW

Four

1.  Andrew Holmes/Jason Philips/Will Perham/Constantine
     Louloudis (GREAT BRITAIN) 6:20.31
2.  France 6:23.30
3.  Russia 6:25.69
4.  Turkey 6:35.67
5.  Denmark 6:36.49

Eight

1.  Max Monfared/Ed Nainby-Luxmoore/Matthew Tatlock/
      Stephen Jones/Sam Arnot/Stewart Innes/Caspar
     Jopling/George Rossiter/Franz Imfield (GREAT BRITAIN)  5:48.79
2.  USA 5:51.49
3.  Germany 5:53.15
4.  Spain 5:54.30
5.  Czech Republic 5:59.23
6.  France 6:04.05

CREW LISTS
WORLD JUNIORS CHAMPIONSHIPS
5-8 August 2009
Brive, France

WOMEN

Four

Amber Anderson (Lady Eleanor Holles School)/
Olivia Carnegie-Brown (Reading RC)/
Caragh McMurtry (Southampton Coalporters)/
Brianna Stubbs (Canford School)

Single Scull

Rachael Gamble-Flint (Yarm)

Quadruple Scull

Rosa Atkinson (Runcorn RC)/
Helen Preston (Durham ARC)/
Eleanor Piggott (Bedford High School)/
Phoebe Lucas (Borlase)

MEN

Pair

Nick Clarke (Walton RC/)/
Tom Edwards (Durham School BC)

Four

Andrew Holmes (George Watson’s College)/
Jason Philips (St Paul’s School)/
Will Perham (Kingston Grammar Schol)/
Constantine Louloudis (Eton College)

Coxed Four

Charlie Rendle (Pangbourne College)/
Charles Herbert (Pangbourne College)/
Ertan Hazine (Wallingford RC)/
Felix Wood (Abingdon School)/
Rory Copus (cox) (Abingdon School)

Eight

Max Monfared (Eton College)/
Ed Nainby-Luxmoore (Eton College)/
Matthew Tatlock (Molesey BC)/
Stephen Jones (King’s Chester)/
Sam Arnot (King’s Chester)/
Stewart Innes (St Edwards School)/
Caspar Jopling (Eton College)/
George Rossiter (Abingdon School)/
Franz Imfeld (cox) (King’s Chester)

SUPPORT STAFF

Team Manager: John Layng
Chief Coach: Richard Boulton
Team Doctor: Dr Lucy Free
Physiotherapist: Rachel Burr
Equipment Manager: Bret King

Coaches: Ian Dryden, Mark Woodcock,
Colin Greenaway, Eira Parry, John Ward,
Nick de Cata

=============================== ===============================
KEY 2009 DATES
 
AUGUST
 
5-8
 
World Rowing Junior Championships, Brive-la-Gaillarde, France
 
23-30
 
World Rowing Championships, Poznan, Poland
 
SEPTEMBER
 
18-20
 
European Rowing Championships, Brest, Belarus
 
OCTOBER
 
24-25
 
1st GB Rowing Winter Assessment, Boston
 
DECEMBER
 
19
 
2nd GB Rowing Winter Assessment, Boston
 

Support your Sport

Buy replica kit today

widget__hero__image
Show your support for the GB Rowing Team with our range of Mizuno GB Rowing Replica Kit

Shop Now