Medals from all contested International Classes

Great Britain rounded off a good day at Lucerne’s Rotsee venue with medals from all four  international class finals that they contested after 11 crews had earlier qualified for tomorrow’s Olympic class finals through heats, repechages, semi-finals and seeding races.

The lightweight women’s quadruple scull, coached by Rob Dauncey, took their gold medal in style racing hard to the line to hold off a strong Dutch challenge, having led throughout. "It was tough but we did exactly what we had to do", said Sophie Hosking afterwards.

Lottery-backed Matt Beechey and Daniel Harte were silver medallists behind Italy in the lightweight men’s pair producing a strong second half to their race.

"We’ve grown quite a bit as a crew in the past few weeks", said Harte afterwards. "But the Italians have worked hard, too".

The young British women’s four of Vicky Etiebet, Alice Freeman, Vicky Myers and Rebecca Rowe were also silver medallists.  They were delighted to get the experience of racing at this level under their belt. The combination were early leaders before the Germans put in a surge that they could not counter.

"It was good to be pushed in racing", said Freeman afterwards. "Now we need to learn as a crew to change pace quickly", added Myers.

And the lightweight men’s quadruple scull wrapped up the programme for the day by taking bronze. This was a fast-finishing race but the British held their position behind winners Italy and silver medallists Germany.

 
SCROLL DOWN FOR MORE
=============================== ===============================
RESULTS
(Races featuring British crews only. Full results
www.worldrowing.com)

OPEN

WOMEN

Four

1.  Germany 6:45.16
2.  Alice Freeman/Rebecca Rowe/Vicki Etiebet/Vicky Myers
     (GREAT BRITAIN)  6:47.86
3.  Italy 6:48.87

LIGHTWEIGHT

WOMEN

Quadruple scull
1. Sophie Hosking/Laura Greenhalgh/ Mathilde Pauls/Jane Hall
    (GREAT BRITAIN)  6:40.30
2.  Netherlands 6:42.29
3.  Germany 1 6:46.41
4.  Germany 2 6:47.28
5.  Italy 6:53.43
6.  Switzerland 6:57.60

MEN

Pair

1.  Armando Dell’Aquila/Andrea Caianiello (Italy) 6:39.23
2.  Matt Beechey/Daniel Harte (GREAT BRITAIN) 6:41.36
3.  Felix Otto/Stefan Mlecko (Germany 1)  6:42.24
4.  Ross Brown/Michael McBryde (Australia) 6:42.95
5.  Apostolos Kourkouumpas/Evangelos Tsourtsoulas (Greece 2) 6:52.12
6.  Kasper Winther/Asbjoern Joensen (Denmark) 6:52.96

Quadruple scull

1.  Italy 6:01.18
2.  Germany 2 6:03.26
3.  Simon Jones/Robert Williams/Chris Bartley/Dave Currie
    (GREAT BRITAIN)  6:04.65
4.  Denmark 6:05.80
5.  Germany 1 6:06.69
6.  Austria 6:11.70

SCROLL DOWN FOR MORE
=============================== ===============================
GB CREWS FOR THIRD WORLD CUP OF 2007
(Lucerne, July 13-15 )
(NB – listed from bow to stroke with
athlete name followed by club, home town
and date of birth in brackets).

OPEN

WOMEN

Pair

Natasha Page (Reading Uni/Hartpury/30.4.85)
Natasha Howard (Tideway Scullers/West Runton/3.9.80)

Four

Rebecca Rowe (Rebecca/Bridgend/16.5.81)/Vicki Etiebet (Auriol Kensington/Ottowa, Canada/12.2.79)/Vicky Myers/Alice Freeman

Eight

Baz Moffat (Thames RC/Bradford/8.4.78)/Carla Ashford (Thames
RC/Northallerton/13.3.79)/Georgina Menheneott (Mortlake,
Anglian & Alpha RC/North Bradley, Wilts /18.12.79)/
Jess Eddie (Uni of London/Durham/7.10.84)/Beth Rodford (Thames
RC/Burton-on-Trent/ 28.12.82)/Rebecca Rowe (Rebecca/Bridgend/16.5.81)/Katie Greves (Uni of London/Oxford/2.9.82)/Louisa Reeve (Leander/London/16.05.84)/Caroline O’Connor
(Oxford Brookes/Ealing/25.4.83)

Double scull

Elise Laverick (Thames RC/Poling, W.Sussex/27.7.75)/
Anna Bebington (Leander Club/Leek, Staffs/13.2.83)

Quadruple scull

Debbie Flood (Leander Club/Leeds/27.2.80)/Annie Vernon
(Thames RC/Wadebridge/1.9.82)/Fran Houghton
(Uni of London/Oxford/19.9.80)/Katherine Grainger
(St Andrews BC/Aberdeen/12.11.75)

MEN

Pair

Colin Smith (Leander/Henley on Thames/23.9.83)/Matt Langridge
(Leander Club/Northwich/20.5.83)

Four

Steve Williams (Leander Club/Cheltenham/15.4.76)/Peter
Reed (Leander Club/Nailsworth, Glos/27.7.81)/Tom James
(CUBC/Wrexham/11.3.84)/Andy Triggs Hodge (Molesey BC/Hebden, N.Yorks/3.3.79)

Eight

Tom Parker (OUBC/Winchester/24.10.82)
Tom Solesbury (Molesey BC/Petts Wood, Kent/23.9.80)
Tom Lucy (Oxford Brookes/Monmouth/1.5.88)
Tom Stallard (Leander/Welwyn, Herts/11.9.78)
Josh West (Leander/Santa Fe/25.3.77)
Richard Egington (Leander/Knutsford/26.2.79)
James Orme (Leander Club/Colchester/1.4.84)
Alastair Heathcote (Army RC/London/18.8.77)
Acer Nethercott (OUBC/Harlow/28.11.77)

Single Scull

Alan Campbell (Tideway Scullers/Coleraine/9.5.83)

Double Scull – two boats

Matt Wells (Leander Club/Hexham, Northumberland/19.4.79)/
Stephen Rowbotham (Leander Club/Winscombe, Somerset/11.11.81)

Second boat – see U23 section below

Quadruple scull

Simon Fieldhouse (Molesey/Thames Ditton/4.9.76)/Sam Townsend
(Reading Uni/Reading/26.11.85)/Alex Gregory (Reading Uni/
Wormington/11.3.84)/Ian Lawson (Leander/Otley, W.Yorks/4.3.77)

LIGHTWEIGHT

WOMEN

Single scull

Andrea Dennis (Wallingford RC/Oxford/03.01.82)

Double scull

Helen Casey (Wallingford RC/Oxford/6.2.74)/
Hester Goodsell (Rob Roy/Cambridge/27.6.84)

Quadruple scull

Laura Greenhalgh/Jane Hall (Leander/Caversham/
20.10.73), Mathilde Pauls (Imperial College BC/Berlin &
Putney/26.09.83)/ Sophie Hosking (Durham Uni/
Wimbledon/25.01.86)

MEN

Pair

Matt Beechey (Leander/Worcester/3.4.77)/Daniel
Harte (London/Edinburgh/12.12.75)

Four

Richard Chambers (Oxford Brookes/Coleraine/10.6.85)/
James Lindsay-Fynn (London/Trim/29.9.75)/Paul Mattick
(Wallingford/Oxford/25.4.78)/James Clarke (London RC/
London/13.12.84)

Single scull

Alasdair Leighton-Crawford (Tideway
Scullers/Richmond-upon-Thames/09.12.81)

Double scull

Zac Purchase (Marlow RC/Tewkesbury, Glos/2.5.86)/
Mark Hunter (Leander Club/Romford, Essex/1.7.78)

Quadruple scull
Chris Bartley/Simon Jones/Rob Williams/Dave Currie

UNDER-23 CREWS

OPEN

MEN

Double scull – competing in senior open event

Bill Lucas (Reading Uni/Dartmouth/13.9.87)/Charles Cousins
(Rob Roy/Willingham, Cambs/13.12.88)
 

Support your Sport

Buy replica kit today

widget__hero__image
Show your support for the GB Rowing Team with our range of Mizuno GB Rowing Replica Kit

Shop Now