Seven Up for GB Juniors in Munich

9th May

The GB Rowing Team’s successful junior squad has returned from the Munich Junior International Regatta with seven titles

Both Jess Leyden in the single scull and the women’s pair of Anna Fairs and Lauren Kedar took two victories apiece across the two-day event that is raced as a separate regatta on each of the Saturday and Sunday.

Fairs is part of the GB Rowing Team Start programme, a renowned talent identification and development scheme, and competes for Tees RC whilst Kedar is from Reading RC. Both raced at last year’s World Junior Championships in the women’s four which finished seventh.

Leyden, from Hollingworth Lake club, was also part of the 2012 World Junior team, taking seventh place overall with the quadruple scull.

“Overall I believe these are the best results GB has ever had at this Regatta”, said team manager Richard Boulton. “It was one of the smaller teams that we have fielded at the event but we focussed on quality with every rower coming home with a medal.

“Not all the crews that will contest the World Championships were there, though, of course. So we still have work to do”.

The World Junior Championships take place this year in Trakai from 7-11 August.

Britain’s other victories in the Under 18s contest, which featured around 12 other European nations, included the men’s double of Seb Devereux and Sholto Carnegie on the Saturday – the first time GB has won this event for over 10 years.

On Sunday it was the turn of the junior men’s eight and quadruple scull to add to the GB tally.

Alex Gass coxed the eight which featured a duo from St Edwards School in Oxford – Callum Jones and Oli Knight – and from Hampton School – Matt Benstead and Ali Douglass - as well as Harry Lonergan of Shrewsbury School, Misha Wilcockson of St Pauls,, Elliott Piercy of St George’s College and Matthew Carter of Abingdon School.

Benstead and Jones were part of the GB crew which took bronze in the men’s eight at last year’s World Juniors.

The junior men’s quad included the victorious Saturday double of Devereux of Leander Club and three Marlow Rowing Club members – Carnegie, Harry Glenister and Josh Kent.

SCROLL DOWN FOR MORE
===================================================
GB Rowing Team Crew Lists
Munich Junior Regatta 2013

Saturday 4 May

JUNIOR BOYS

Four

Boat 1

Harry Lonergan/Royal Shrewsbury School BC/
Misha Wilcockson/St Pauls School BC/
Matt Benstead/Hampton School BC
Elliott Piercy/ St Georges College BC

Boat 2
Matthew Carter/Abingdon School RC
Titus Morley/St Edwards School BC
Callum Jones/St Edwards School BC
Morgan Bolding/Walton RC

Boat 3
Marek Lapham/Shiplake College BC/
Oli Knight/St Edwards School BC
Will Geffen/Eton College BC
Ali Douglass/Hampton School BC

Eight

Matthew Carter/Abingdon School RC
Titus Morley/St Edwards School BC
Callum Jones/St Edwards School BC
Morgan Bolding/Walton RC
Marek Lapham/Shiplake College BC
Oli Knight/St Edwards School BC
Will Geffen/Eton College BC
Ali Douglass/Hampton School BC
Alex Gass/Reading Blue Coat School BC (cox)

Double scull - Boat 1

Seb Devereux/Leander Club/Sholto Carnegie/Marlow RC

Double scull - Boat 2

Harry Glenister/Marlow RC/Josh Kent/Marlow RC

Double scull - Boat 3

Callum Gathercole/Walton RC/Andrew Joel/Windsor Boys School BC

Quadruple scull
Harry Glenister/Marlow RC
Josh Kent/Marlow RC
Callum Gathercole/Walton RC
Andrew Joel/Windsor Boys School BC

JUNIOR GIRLS

Single scull
Jess Leyden/Hollingworth Lake RC

Pair
Lauren Kedar/Reading RC/Anna Fairs/Tees RC

Sunday 5 May

JUNIOR GIRLS

Pair

Lauren Kedar/Reading RC
Anna Fairs/Tees RC

Single scull

Jess Leyden Hollingworth Lake RC

Double
Jess Leyden/Hollingworth Lake RC
Anna Fairs/Tees RC

JUNIOR BOYS

Pair
Boat 1
Marek Lapham/Shiplake College BC/Morgan Bolding/Walton RC

Boat 2
Will Geffen/Eton College BC/Ali Douglass/Hampton School BC

Four

Marek Lapham/Shiplake College BC
Morgan Bolding/Walton RC
Will Geffen/Eton College BC
Ali Douglass/Hampton School BC

Eight

Harry Lonergan/Royal Shrewsbury School BC
Misha Wilcockson/St Pauls School BC
Matt Benstead/Hampton School BC
Elliott Piercy/St Georges College BC
Matthew Carter/Abingdon School RC
Ali Douglass/Hampton School BC
Callum Jones/St Edwards School BC
Oli Knight/St Edwards School BC
Alex Gass/Reading Blue Coat School BC (cox)

Double scull

Callum Gathercole/Walton RC
Andrew Joel/Windsor Boys School BC

Quadruple scull

Seb Devereux/Leander Club
Sholto Carnegie/Marlow RC
Harry Glenister/Marlow RC
Josh Kent/Marlow RC

SCROLL DOWN FOR MORE
==================================================
RESULTS

For full results please visit: http://www.regatta.de/junior13/junior.html

==================================================

CONTACT DETAILS

For media enquiries about this event please contact:

Miranda Edwards or Caroline Searle: press@matchtight.co.uk or 01225 384 211 – PLEASE NOTE NEW NUMBER

GB Rowing Team website, including full rower biogs: www.gbrowingteam.org.uk

Follow us on:

Facebook: www.facebook.com/gbrowingteam
Twitter: www.twitter.com/gbrowingteam
Youtube: www.youtube.com/gbrowingteam

==================================================