GB race in Essen as part of Eton Dorney Preparation

2nd May

The top GB Rowing Team open weight men will race at the 97th International Huegel Regatta in Essen, Germany, on May 11th and 12th as preparations continue for the Samsung World Rowing Cup taking place at Eton Dorney next month.

This traditional-style regatta has two completely separate race programmes on consecutive days allowing Men’s Chief Coach Jurgen Grobler and Performance Director Sir David Tanner to try different combinations under race pressure.

The eye-catching changes are mainly in the sculling squad with a new-look GB quad on the Saturday and some interesting combinations on the Sunday.

After an exciting set of GB Rowing Team Senior Trials and ensuing seat racing, Peter Lambert, Graeme Thomas, Trials single scull winner Charles Cousins, and Sam Townsend will race the quad on Saturday in Essen.

The quartet will move into double sculls on Sunday. Cousins will race with Townsend and Lambert with Thomas. Alan Campbell races a single as does Jonathan Walton on the Saturday but the duo team up in a quad with Bill Lucas and 2012 Olympic men’s eight bronze medallist Matthew Langridge on the Sunday – the latter pairing having raced a double on the Saturday.

Three 2012 gold medal men will be in a boat together in Essen and will be joined by Mohamed Sbihi in a men’s four. It will be the first time that Andrew Triggs Hodge, Pete Reed and Alex Gregory have raced a four internationally since their Olympic Games victory last year with Tom James.

There will also be a second GB men’s four racing on the Sunday of Alan Sinclair, Nathaniel Reilly O’Donnell, Scott Durant and Mat Tarrant.

Great Britain will race an eight on Saturday against France and Poland whilst Germany will race two boats in the same field with GB, France and Poland on the Sunday.

The final line-up for Sunday for the eight will be decided after Saturday’s racing.

For full biogs visit: www.gbrowingteam.org.uk
For club, home towns & dates of birth – see entry list below
Tickets for Eton Dorney: www.wrcupetondorney2013.com

SCROLL DOWN FOR MORE
===================================================
ENTRIES
GB Rowing Team
Essen 2013 – 11 and 12 May
[Current Essen website has GB Rowing on the entry list. For confirmation this is the official GB Rowing Team entry]

(Name – Club/Home Town/Date of Birth)

OPEN

MEN

Pair

Saturday and Sunday

Boat 1

Ollie Cook (Uni of London BC/Windsor/05.06.90)/
Tom Clark (Leander Club/Worcester/28.01.89)

Boat 2

Mason Durant/ (Oxford Brookes Uni BC/Lancaster/12.02.88)/
Lance Tredell (Leander Club/Hale/25.10.88)

Four

Saturday and Sunday

Alex Gregory (Leander Club/Wormington/11.03.84)/
Mohamed Sbihi (Molesey BC/Surbiton/27.03.88)/
Peter Reed (Leander Club/Nailsworth/27.07.81)/
Andrew Triggs Hodge (Molesey BC/Hebden/03.03.79)

Sunday only

Boat 2

Alan Sinclair (Leander Club/Inverness/16.10.85)
Nathaniel Reilly-O’Donnell (Uni of London BC/Durham/13.04.88)/
Scott Durant/ (Oxford Brookes Uni BC/Lancaster/12.02.88)/
Matthew Tarrant (Oxford Brookes Uni BC/Shepperton/11.07.90)

Eight

Saturday

Matthew Gotrel (Leander Club/Chipping Camden/01.03.89)/
James Foad (Molesey BC/Southampton/20.03.87) /
Matthew Tarrant (Oxford Brookes Uni BC/Shepperton/11.07.90) /
Nathaniel Reilly O’Donnell (Uni of London BC/Durham/13.04.88)/
Alan Sinclair (Leander Club/Inverness/16.10.85)/
Scott Durant (Oxford Brookes Uni BC/Lancaster/12.02.88)/
Tom Ransley (Leander Club/Cambridge/16.09.85)/
Daniel Ritchie (Leander Club/Herne Bay/16.01.87)/
Phelan Hill (cox)

Sunday

Tom Ransley Leander Club/Cambridge/16.09.85)/
Daniel Ritchie Leander Club/Herne Bay/16.01.87)/
/Matthew Gotrel (Leander Club/Chipping Camden/01.03.89)/
Will Satch (Leander Club/Henley-on-Thames/09.06.89) /
Alan Sinclair (Leander Club/Inverness/16.10.85)/
Nathaniel Reilly O’Donnell (Uni of London BC/Durham/13.04.88)/
Scot Durant (Oxford Brookes Uni BC/Lancaster/12.02.88)/
Matthew Tarrant (Oxford Brookes Uni BC/Shepperton/11.07.90)/
Phelan Hill (cox)

Single scull

Saturday only

Boat 1

Alan Campbell (Tideway Scullers School/Coleraine/09.05.83)

Boat 2

Jonathan Walton (Leander Club/Leicester/06.10.90)

Double scull

Saturday

Bill Lucas (London RC/Kingswear/13.09.87)/
Matthew Langridge (Leander Club/Northwich/20.05.83)

Sunday

Boat 1

Charles Cousins (Leander Club/Willingham/13.12.88)/
Sam Townsend (Reading Uni BC/Reading/26.11.85)

Boat 2

Peter Lambert (Leander Club/Henley-on-Thames/03.12.86)/Graeme Thomas (Agecroft RC/Preston/08.11.88)

Quadruple scull

Saturday

Peter Lambert (Leander Club/Henley-on-Thames/03.12.86)/
Graeme Thomas (Agecroft RC/Preston/08.11.88)/
Charles Cousins (Leander Club/Willingham/13.12.88)/
Sam Townsend (Reading Uni BC/Reading/26.11.85)

Sunday

Jonathan Walton (Leander Club/Leicester/06.10.90)/
Bill Lucas (London RC/Kingswear/13.09.87)/
Matthew Langridge (Leander Club/Northwich/20.05.83)?
Alan Campbell (Tideway Scullers School/Coleraine/09.05.83)

==================================================
CONTACT DETAILS

For media enquiries about this event please contact:

Miranda Edwards or Caroline Searle: press@matchtight.co.uk or 01225 384 211 – PLEASE NOTE NEW NUMBER

GB Rowing Team website, including full rower biogs: www.gbrowingteam.org.uk

Follow us on:

Facebook: www.facebook.com/gbrowingteam
Twitter: www.twitter.com/gbrowingteam
Youtube: www.youtube.com/gbrowingteam

==================================================