GB crews into eight 'A' finals at Euros

15th September
  • Kieren Emery and Matthew Tarrant won their repechage in the men's pair in Varese
    Kieren Emery and Matthew Tarrant won their repechage in the men's pair in Varese

The GB Rowing Team will have eight of its nine crews racing in the 'A' finals of the European Championships on Sunday after a good second day of competition in Italy.

GB crews won three repechages to reach the final six in the men's and women's pairs and the lightweight men's four while the lightweight men's double scull won their semi-final today.

Single sculler Graeme Thomas finished third in his semi-final and the men's eight came fourth in their repechage in good racing conditions to ensure both crews join the lightweight women's double scull and the women's eight in Sunday's medal races.

The GB men's quadruple scull came fourth in their semi-final, narrowly missing out on a place in the top six and will contest the B final.

The Championships feature crews from 36 countries, including a number of rowers who featured at London 2012, and has been used by the lottery-funded GB team as a means of giving first-class experience to young and upcoming rowers.

"I'm very pleased with all the crews today, they all stepped up from yesterday's racing and we are looking forward to the finals tomorrow and another step up," said Team Manager and Lead Coach Pete Sheppard.

Olivia Carnegie-Brown and Caragh McMurtry enjoyed a relatively comfortable win in the repechage of the women's pair ahead of Ukraine and Turkey while 2012 World U23 Champions Kieren Emery from Newcastle and Shepperton's Matthew Tarrant made their move in the last 250m of the men's pair repechage to come past Poland and win in a rousing finish.

The lightweight men's four made it three out of three wins for GB in the morning's racing when Sam Scrimgeour and Adam Freeman-Pask from Imperial College Boat Club and crew-mates William Fletcher from Chester Le Street and Henley's Jonathan Clegg edged clear of the pack from halfway and went on to win their repechage ahead of Poland and Germany.

In the men's lightweight double scull Chris Boddy and Michael Mottram gave the British fans more to cheer when they held off France and rowed through Ukraine in the final 500m to win their semi-final.

The GB men's quadruple scull had also reached the last 12 and in their semi-final traded places with Russia all the way down the 2km course vying for the third qualifying place in the final, eventually just missing out in fourth.

Graeme Thomas from the START programme at Agecroft Rowing Club in Manchester made his move in the closing stages of his men's single scull semi-final to pull away from Switzerland and secure third place and a spot in the A final behind the Belgian winner and Bulgaria in second.

And in the final race of the day the GB men's eight came through a tense and close repechage, reaching the A final with a fourth-placed finish ahead of Russia and almost catching early leaders Romania on the line.

On Sunday racing in the 'A' finals starts at 9:47 am BST. Go to www. worldrowing.com for the full start list.

SCROLL DOWN FOR MORE
==============================================================
RESULTS
European Rowing Championships, Varese, Italy
September 14-16, 2012
(GB crews only - for full results go to www.worldrowing.com)

REPECHAGES

WOMEN

Pair (Top 4 to A final, remainder to B final)

1. Caragh McMurtry, Olivia Carnegie-Brown (GREAT BRITAIN) 7:27.93
2. Tetiana STEKOLSCHYKOVA, Viktoriia VYKHRIST (Ukraine) 7:30.90
3. Anca LUCHIAN, Geanina ZLAVOG (Turkey) 7:33.18
4. Claudia WURZEL, Sara BERTOLASI (Italy) 7:34.93
5. Martina STILLEROVA, Katerina KOPECKA (Czech Republic) 7:39.92
6. Katsiaryna BAKHANKOVA, Anastasiya SKROBUT (Belarus) 7:54.19

MEN

Pair (Top 2 to A final, remainder to B final)

1. Kieren Emery, Matthew Tarrant (GREAT BRITAIN) 6:34.92
2. Wojciech GUTORSKI, Jaroslaw GODEK (Poland) 6:35.98
3. Giuseppe DE VITA, Andrea PALMISANO (Italy) 6:44.93
4. Konstantinos CHRISTOMANOS, Apostolos LAMPRIDIS (Greece) 6:47.56

Eight (Top 4 to A final)

1. Czech Republic 5:37.19
2. Italy 5:37.87
3. Romania 5:38.09
4. Mason Durant, Peter ROBINSON, Thomas CLARK, Lance Tredell, Oliver Cook, Fred GILL, Matthew Gotrel, Scott Durant, Henry Fieldman (GREAT BRITAIN) 5:38.62
5. Russia 5:41.23

LIGHTWEIGHT MEN

Four (Top 4 to A final)

1. Sam Scrimgeour, Adam Freeman-Pask, William Fletcher, Jonathan Clegg (GREAT BRITAIN) 6:03.80
2. Poland 6:07.61
3. Germany 6:08.85
4. Russia 6:11.05
5. Ukraine 6:15.71

SEMI-FINALS

WOMEN

MEN

Single scull (Top 3 to A final, remainder to B final)

1. Tim MAEYENS (Belgium) 6:54.30
2. Georgi BOZHILOV (Bulgaria) 6:56.19
3. Graeme Thomas (GREAT BRITAIN) 6:58.61
4. Dimitri WEITNAUER (Switzerland) 7:02.24
5. Janis TIMOFEJEVS (Latvia) 7:06.11
6. Dani FRIDMAN (Israel) 7:21.59

Quadruple scull (Top 3 to A final, remainder to B final)

1. Ukraine 5:49.16
2. Czech Republic 5:50.39
3. Russia 5:51.35
4. Daniel Ritchie, Nicholas MIDDLETON, Jonathan WALTON, John Collins (GREAT BRITAIN) 5:52.44
5. Austria 5:59.17
6. Romania 6:00.57

LIGHTWEIGHT MEN

Double scull (Top 3 to A final, remainder to B final)

1. Chris Boddy, Michael MOTTRAM (GREAT BRITAIN) 6:25.28
2. Stanislav KOVALOV, Igor KHMARA (Ukraine) 6:25.66
3. Thomas BAROUKH, Fabrice MOREAU (France) 6:26.08
4. Artur MIKOLAJCZEWSKI, Milosz JANKOWSKI (Poland) 6:26.30
5. Leone BARBARO, Matteo MULAS (Italy) 6:31.07
6. Alexey NEKRASOV, Jury SHCHELOKOV (Russia) 6:34.91

SCROLL DOWN FOR MORE
==============================================================
CREW LIST
European Rowing Championships, Varese, Italy
September 14-16, 2012
(GB crews only - for full entry list go to www.worldrowing.com)

OPENWEIGHT WOMEN

Eight
Leonora Kennedy/Sport Imperial BC/London/12.01.1987)/
Claire McKeown (Clydesdale ARC/Glasgow/16.07.1990)/
Monica Relph (Leander Club/Henley-on-Thames/15.01.1988)/
Victoria Meyer-Laker (Leander Club/Henley-on-Thames/18.03.1988)/
Yasmin Tredell (Oxford Brookes University BC/Evesham/18.11.1992)/
Zoe Lee (Sport Imperial BC/London/15.12.1985)/
Caragh McMurtry (Reading University BC/Southampton/22.08.1991)/
Olivia Carnegie-Brown (Oxford Brookes University BC/Goring Heath/28.03.1991)/
Zoe de Toledo (Cox) (Leander Club/Henley-on-Thames/17.07.1987)
Coaches: Nick Strange & Don McLachlan

Pair
Caragh McMurtry (Reading University BC/Southampton/22.08.1991)/
Olivia Carnegie-Brown/Oxford Brookes University BC/Goring Heath/28.03.1991)
Coach: Nick Strange

OPENWEIGHT MEN

Pair
Kieren Emery (Leander Club/Newcastle-upon-Tyne/01.06.1990)/
Matthew Tarrant (Oxford Brookes University BC/Shepperton/11.07.1990)
Coaches: Paul Stannard.& Christian Felkel

Eight
Mason Durant (Oxford Brookes University BC/Lancaster/12.02.1988)/
Peter Robinson (Molesey BC/Salisbury/01.10.1985)/
Thomas Clark (Leander Club/Worcester/28.01.1989)/
Lance Tredell (Oxford Brookes University BC/Oxford/25.08.1988)
Matt Gotrel (Nottingham RC/Moreton-in-Marsh/01.03.1989)/
Scott Durant (Oxford Brookes University BC/Lancaster/12.02.1988)/
Oliver Cook (University of London BC/Windsor/05.06.1990)/
Fred Gill (Molesey BC/Shrewsbury/09.01.1986)/
Henry Fieldman (cox) (Imperial College BC/London/25.11.1988)
Coaches: Paul Stannard & Christian Felkel

Single Scull
Graeme Thomas (Agecroft RC/Preston/08.11.1988)
Coach: Hamish Burrell

Quadruple Scull
Daniel Ritchie (Leander Club/Herne Bay/06.01.1987)/
Nicholas Middleton (Leander Club/Henley-on-Thames/12.08.1988)/
Jonathan Walton (Loughborough Students RC/Leicester/06.10.1990)/
John Collins (Leander Club/Caversham/24.01.1989)
Coach: Miles Forbes-Thomas

LIGHTWEIGHT WOMEN

Double Scull
Ruth Walczak (Molesey BC/East Molesey/15.09.1988)/
Imogen Walsh (London RC/Putney/17.01.1984)
Coach: Phil Bourguignon

LIGHTWEIGHT MEN

Double Scull
Chris Boddy (Leander Club/Stockton-on-Tees/16.11.1987)/
Michael Mottram (Leander Club/Stoke Mandeville/08.06.1990)
Coach: Rob Morgan

Four
Sam Scrimgeour (Imperial College BC/London/28.01.1988)/
Adam Freeman-Pask (Imperial College BC/Windsor/19.06.1985)/
William Fletcher (Durham University BC/Chester le Street/24.12.1989)/
Jonathan Clegg (Leander Club/Henley-on-Thames/14.07.1989)
Coach: Peter Sheppard

Spare
Jamie Kirkwood (Imperial College BC/Northumberland/30.08.1989)

MANAGEMENT AND SUPPORT STAFF

Performance
Team Manager & Lead Coach: Peter Sheppard
Assistant Team Manager: James Lee
Resources Manager & Driver: Maurice Hayes
Driver: Ian Shore

Medical & Sports Science
Doctor: Guy Evans
Physio: Katherine Vials

SCROLL DOWN FOR MORE
==============================================================
SCHEDULE
European Rowing Championships, Varese, Italy
September 14-16, 2012
(For full race schedule and daily start lists go to www.worldrowing.com)

Friday 14 September: Heats and repechages
Saturday 15 September: Repechages, Semi-finals and C/D Finals
Sunday 16 September: A/B Finals

SCROLL DOWN FOR MORE
==============================================================
CONTACT DETAILS

For media enquiries about The GB Rowing Teams please contact:

Andy Sloan, Caroline Searle or Miranda Edwards on:

T: (01225) 443998
M: ANDY (07714) 168391

e: press@matchtight.co.uk

GB Rowing Team website www.gbrowingteam.org.uk - full biogs available
here.

Follow us on Facebook: www.facebook.com/gbrowingteam
Follow us on twitter: www.twitter.com/gbrowingteam
Follow us on YouTube: www.youtube.com

==============================================================

*The GB Rowing Squad is supported by the National Lottery
Sports Fund as part of UK Sport's Podium Programme.

GB Rowing Team News bulletins are issued by the GB Rowing Team office